Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP
24. februára 2015 11:01 PlynAktuality od SITASITA

Gazprom opäť hovorí o ohrozených dodávkach plynu do Európy

Dôvodom majú byť meškajúce platby vopred za dodávky Ukrajine

Ukrajina nezaplatila včas za budúci odber plynu, čo „vážne“ ohrozuje dodávky pre Európu. Uviedol to v utorok ruský plynárenský monopol Gazprom. Ukrajina má podľa Gazpromu k dispozícii 219 mil. kubických metrov plynu, čo sú zásoby, ktoré krajine postačia na dva dni. V prípade, ak Kyjev nezaplatí vopred, hrozí zastavením dodávok, čo „vytvára vážne riziká pre tranzit plynu do Európy“, uviedol vo vyhlásení monopolný exportér ruského plynu.

Ukrajinská štátna energetická firma Naftogaz v pondelok uviedla, že Gazprom nedodal včas plyn, za ktorý Kyjev zaplatil vopred. Niekoľko dní predtým ruská vláda oznámila, že časť plynu patriaceho Ukrajine poslala priamo na východ krajiny do regiónov, ktoré kontrolujú proruskí povstalci.

Dodávky obnovili v závere roka

Moskva koncom minulého roka po šesťmesačnej prestávke obnovila dodávky plynu Ukrajine po tom, čo Kyjev súhlasil s uhradením časti dlhu a platbami vopred za dodávky v zimnom období. Naftogaz tvrdí, že minulý týždeň vo štvrtok uhradil vopred platbu za 114 mil. kubických metrov plynu, Gazprom však údajne dodal iba 47 mil. metrov kubických.

Dodávky na východ Ukrajiny zastavil Kyjev minulý týždeň a Moskva začala následne oblasť zásobovať priamo. Hovorca Gazpromu uviedol, že dodávky povstaleckým regiónom zabezpečuje na základe kontraktu s Naftogazom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame