Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Sídlo spoločnosti Gazprom gazprom.com
18. júna 2014 15:12 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom netreba rekapitalizovať, tvrdí Siluanov

Šéf ruského rezortu financií Anton Siluanov uviedol, že na výstavbu plynovodov do Číny Gazprom financie má vďaka úverom od čínskych bánk. Ruský prezident Vladimir Putin predtým vyslovil názor, že Gazpromu by sa mohli poskytnúť peniaze z devízových rezerv krajiny.

Ruské ministerstvo financií v súčasnosti nepovažuje za nutné rekapitalizovať plynárenskú spoločnosť Gazprom. Povedal to v stredu ruský minister financií Anton Siluanov. Prezident Vladimir Putin tento mesiac vyslovil názor, že Gazprom by sa mohol rekapitalizovať z ruských devízových rezerv, pričom tieto prostriedky by sa využili na financovanie výstavby plynovodov prepravujúcich plyn do Číny, na čo treba zhruba 55 mld. USD. „Vidíme, že čínske banky poskytujú Gazpromu úvery. Zatiaľ zdroje na výstavbu existujú,“ povedal v stredu Siluanov novinárom.

Gazprom minulý mesiac uzavrel s Čínou dohodu o tom, že jej dodá zemný plyn v hodnote 400 mld. USD. Považuje sa to za politický úspech prezidenta Putina, ktorý sa uchádza o priazeň ázijských partnerov, keďže vzťahy Ruska so Západom ochladli pre krízu na Ukrajine. Po uzavretí historickej dohody o predaji plynu Číne ruskí predstavitelia odhadujú, že Gazprom teraz potrebuje približne 55 mld. USD na výstavbu plynovodov. Podľa šéfa spoločnosti Gazprom Export Alexandra Medvedeva sa Rusko a Čína v princípe dohodli, že Peking vopred zaplatí sumu 25 mld. USD, ktorá by sa mohla použiť na novú infraštruktúru.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame