Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Montér pri plynovodnej rúre AP
12. marca 2014 10:21 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom neráta s odkladom projektu plynovodu Južný prúd

Podpis dohôd o výstavbe plynovodu na prepravu plynu do strednej a južnej Európy cez Čierne more ruská energetická spoločnosť očakáva do konca marca.

Ruský energetický gigant Gazprom neberie do úvahy plány Európskej komisie (EK) na odloženie rokovaní o plynovode Južný prúd (South Stream) a uviedol, že tento mesiac očakáva podpis dohôd o výstavbe plynovodu na prepravu plynu do strednej a južnej Európy mimo územia Ukrajiny. Gazprom sa tak vyjadril po tom, ako EK oznámila, že odloží rokovania s Gazpromom o projekte plynovodu, ktorý stále potrebuje zhodu s legislatívou EÚ, napríklad schválenie výnimky z pravidiel, ktoré obmedzujú vlastníctvo plynovodov a vyžadujú umožnenie prístupu iným plynárenským podnikom.

„Projekt Južný prúd pokračuje. Dohody o výstavbe prvej trasy plynovodu sa podpíšu do konca marca,“ konštatoval Gazprom. Plynovod dlhý 2 400 km, ktorý bude podľa Gazpromu do roku 2018 v úplnej prevádzke, bude schopný cez Čierne more prepravovať 60 mld. kubických metrov plynu, čiže môže uspokojovať takmer 15 % európskeho ročného dopytu.

Európsku úniu, ktorá aj tak mala záujem o redukciu dominantného postavenia ruskej štátnej firmy pri dodávkach energie, ešte viac znepokojilo to, že Rusko obsadilo ukrajinský región Krym. Predošlá snaha o iné dodávky plynu do strednej Európy bola neúspešná. Projekt plynovodu Nabucco, ktorý mal prepravovať plyn zo strednej Ázie, sa vlani zrušil. Namiesto neho sa plánuje Transjadranský plynovod (TAP), ktorý má byť funkčný v závere tohto desaťročia a dopravovať zhruba 10 mld. kubických metrov plynu z Azerbajdžanu do Talianska cez Turecko, Grécko a Albánsko.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame