Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Ilustračné foto eustream.sk
28. decembra 2016 10:12 Nezaradené od vEnergetike.skSITA

Gazprom nemôže zvýšiť kapacitu plynovodu Opal

O pozastavenie realizácie rozhodnutia Európskej komisie, ktorým Gazpromu povolila využívať 80 až 90 % kapacity plynovodu Opal namiesto terajších 50 %, požiadali Súdny dvor Európskej únie poľská plynárenská firma PGNiG a poľská vláda.

Súdny dvor Európskej únie pozastavil realizáciu rozhodnutia Európskej komisie (EK) z 28. októbra tohto roka, ktorým povolila ruskej plynárenskej spoločnosti Gazrpom využívať od 1. januára 80 až 90 percent kapacity plynovodu Opal v Nemecku. Doteraz môže Gazprom využívať polovicu kapacity plynovodu Opal. Informoval o tom portál naturalgasworld.com s odvolaním sa na vyhlásenie poľskej plynárenskej spoločnosti PGNiG, ktorej nemecká dcéra PGNiG Supply & Trading 4. decembra požiadala súd o pozastavenie rozhodnutia EK. Rovnakú žiadosť na súd 16. decembra predložila poľská vláda.

Šéf poľskej firmy PGNiG Piotr Wozniak vo vyhlásení zverejnenom v utorok uviedol, že Gazprom sa snaží o úplnú dominanciu na nemeckom a následne stredoeurópskom trhu s plynom a o zrušenie prepravy plynu cez Ukrajinu. PGNiG vyhlásila, že podnikne všetky možné opatrenia pre zaručenie stability a bezpečnosti dodávok plynu poľským spotrebiteľom, hoci by to znamenalo spor s inštitúciami EÚ.

Poľská vláda a firma PGNiG uviedli, že rozhodnutie EK nie je v súlade so Zmluvou o Európskej únii, Zmluvou o fungovaní Európskej únie, s Asociačnou dohodou medzi EÚ a Ukrajinou a ďalšími pravidlami EÚ pre trh s plynom. Predkladatelia podaní na súd uviedli, že rozhodnutie EK bude mať „vážny a negatívny vplyv na bezpečnosť, stabilitu a na konkurenciu pri dodávkach plynu do Poľska.“ Súdny dvor Európskej únie rozhodol, že EK musí predložiť podrobné vysvetlenie navrhovaného spôsobu prideľovania kapacity plynovodu. Firmu PGNiG Supply & Trading súd požiadal, aby predložila hĺbkovú analýzu vplyvu rozhodnutia EK na bezpečnosť a konkurenčnosť dodávok plynu do Poľska.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame