Gazprom nemôže zvýšiť kapacitu plynovodu Opal

28. decembra 2016 10:12
SITA

O pozastavenie realizácie rozhodnutia Európskej komisie, ktorým Gazpromu povolila využívať 80 až 90 % kapacity plynovodu Opal namiesto terajších 50 %, požiadali Súdny dvor Európskej únie poľská plynárenská firma PGNiG a poľská vláda.

Plynovod plyn
Ilustračné foto eustream.sk

Súdny dvor Európskej únie pozastavil realizáciu rozhodnutia Európskej komisie (EK) z 28. októbra tohto roka, ktorým povolila ruskej plynárenskej spoločnosti Gazrpom využívať od 1. januára 80 až 90 percent kapacity plynovodu Opal v Nemecku. Doteraz môže Gazprom využívať polovicu kapacity plynovodu Opal. Informoval o tom portál naturalgasworld.com s odvolaním sa na vyhlásenie poľskej plynárenskej spoločnosti PGNiG, ktorej nemecká dcéra PGNiG Supply & Trading 4. decembra požiadala súd o pozastavenie rozhodnutia EK. Rovnakú žiadosť na súd 16. decembra predložila poľská vláda.

Šéf poľskej firmy PGNiG Piotr Wozniak vo vyhlásení zverejnenom v utorok uviedol, že Gazprom sa snaží o úplnú dominanciu na nemeckom a následne stredoeurópskom trhu s plynom a o zrušenie prepravy plynu cez Ukrajinu. PGNiG vyhlásila, že podnikne všetky možné opatrenia pre zaručenie stability a bezpečnosti dodávok plynu poľským spotrebiteľom, hoci by to znamenalo spor s inštitúciami EÚ.

Poľská vláda a firma PGNiG uviedli, že rozhodnutie EK nie je v súlade so Zmluvou o Európskej únii, Zmluvou o fungovaní Európskej únie, s Asociačnou dohodou medzi EÚ a Ukrajinou a ďalšími pravidlami EÚ pre trh s plynom. Predkladatelia podaní na súd uviedli, že rozhodnutie EK bude mať „vážny a negatívny vplyv na bezpečnosť, stabilitu a na konkurenciu pri dodávkach plynu do Poľska.“ Súdny dvor Európskej únie rozhodol, že EK musí predložiť podrobné vysvetlenie navrhovaného spôsobu prideľovania kapacity plynovodu. Firmu PGNiG Supply & Trading súd požiadal, aby predložila hĺbkovú analýzu vplyvu rozhodnutia EK na bezpečnosť a konkurenčnosť dodávok plynu do Poľska.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?