Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba Rusko
Ilustračné foto SITA/AP
6. marca 2015 15:59 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom Nefť chce vládnu pomoc 198 mld. rubľov

Čistý zisk spoločnosti Gazprom Nefť v minulom roku v dôsledku poklesu rubľa oslabil o 32 % na sumu 122,1 mld. ruských rubľov.

Ruská spoločnosť Gazprom Nefť, ktorá je ropnou divíziou plynárenskej firmy Gazprom, požiadala vládu o finančnú pomoc v sume 198 mld. ruských rubľov. Informoval o tom v piatok denník Kommersant. Gazprom Nefť sa k správe odmietla vyjadriť. Denník Kommersant uviedol, že firma doručila vicepremiérovi Arkadijovi Dvorkovičovi list so zoznamom projektov, ktoré potrebuje financovať, ale oficiálne ešte o pomoc nepožiadala.

Čistý zisk spoločnosti Gazprom Nefť v minulom roku v dôsledku poklesu rubľa oslabil o 32 % na sumu 122,1 mld. rubľov. Čistý zisk sa znížil napriek tomu, že tržby spoločnosti v minulom roku posilnili o 12 % na sumu 1,69 bil. rubľov. Celková produkcia uhľovodíkov firmy Gazprom Nefť vlani oproti roku 2013 stúpla o 6,7 % na 488,1 mil. barelov ropného ekvivalentu.

Odkedy sa Moskva stala terčom sankcií pre ukrajinskú krízu, majú ruské firmy problémy pri získavaní financií, pretože západné trhy sú pre ne v podstate uzavreté. Napríklad firma Rosnefť, ktorá je najväčším ruským producentom ropy, požiadala vládu o pomoc v objeme vyše 1 bil. rubľov, ale neskôr požiadavku zrevidovala na sumu 300 mld. rubľov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame