Gazprom Nefť chce vládnu pomoc 198 mld. rubľov

6. marca 2015 15:59

Čistý zisk spoločnosti Gazprom Nefť v minulom roku v dôsledku poklesu rubľa oslabil o 32 % na sumu 122,1 mld. ruských rubľov.

Ropa ťažba Rusko
Ilustračné foto SITA/AP

Ruská spoločnosť Gazprom Nefť, ktorá je ropnou divíziou plynárenskej firmy Gazprom, požiadala vládu o finančnú pomoc v sume 198 mld. ruských rubľov. Informoval o tom v piatok denník Kommersant. Gazprom Nefť sa k správe odmietla vyjadriť. Denník Kommersant uviedol, že firma doručila vicepremiérovi Arkadijovi Dvorkovičovi list so zoznamom projektov, ktoré potrebuje financovať, ale oficiálne ešte o pomoc nepožiadala.

Čistý zisk spoločnosti Gazprom Nefť v minulom roku v dôsledku poklesu rubľa oslabil o 32 % na sumu 122,1 mld. rubľov. Čistý zisk sa znížil napriek tomu, že tržby spoločnosti v minulom roku posilnili o 12 % na sumu 1,69 bil. rubľov. Celková produkcia uhľovodíkov firmy Gazprom Nefť vlani oproti roku 2013 stúpla o 6,7 % na 488,1 mil. barelov ropného ekvivalentu.

Odkedy sa Moskva stala terčom sankcií pre ukrajinskú krízu, majú ruské firmy problémy pri získavaní financií, pretože západné trhy sú pre ne v podstate uzavreté. Napríklad firma Rosnefť, ktorá je najväčším ruským producentom ropy, požiadala vládu o pomoc v objeme vyše 1 bil. rubľov, ale neskôr požiadavku zrevidovala na sumu 300 mld. rubľov.Čo si o tom myslíte?