Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Sídlo spoločnosti Gazprom gazprom.com
17. apríla 2014 15:29 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom možno bude žiadať platby za plyn vopred

Rozhodnutie ruského Gazpromu závisí od reakcií európskych lídrov na list, ktorý poslal minulý týždeň ruský prezident Vladimir Putin osemnástim európskym krajinám.

Rozhodnutie, či ruský plynárenský monopol Gazprom bude vyžadovať platby za dodávky zemného plynu od Ukrajiny vopred, závisí od reakcií európskych lídrov na list, ktorý poslal ruský prezident Vladimir Putin osemnástim európskym krajinám minulý týždeň. Uviedol to vo štvrtok Gazprom. Ukrajina v súčasnosti dlhuje spoločnosti viac ako 2 mld. USD za zemný plyn, ktorý už bol dodaný. Gazprom preto zvažuje, že na dodávky ďalšieho plynu bude vyžadovať platbu vopred.

Putin v liste varoval pred zastavením dodávok plynu Ukrajine, ak Kyjev nebude včas plniť svoje záväzky. To by malo vplyv nielen na Ukrajinu, ale aj na štáty, ktorým Gazprom dodáva plyn cez túto krajinu. Podľa člena predstavenstva Gazpromu Viktora Zubkova zaujme spoločnosť konečné stanovisko až po tom, ako zhodnotí reakcie krajín, ktorým poslal ruský prezident list.

Rusko v súčasnosti dodáva 30 % zemného plynu z celkovej európskej spotreby, pričom takmer polovicu z toho dodáva do EÚ cez Ukrajinu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies