Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EÚ
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
22. apríla 2015 12:09 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom mal zneužívať Slovensko

Európska komisia je presvedčená, že ruský energetický gigant v krajinách strednej a východnej Európy zneužíval svoje dominantné postavenie. Dôsledkom mali byť aj vyššie ceny za dodávky plynu.

Ruský energetický gigant Gazprom mal zneužívať dominantné postavenie na trhu s dodávkami zemného plynu v strednej a východnej Európe. Európska komisia (EK) v stredu už zaslala ruskej spoločnosti svoje námietky. „Prípad sa týka aj Slovenska, predovšetkým pokiaľ ide o prvú skupinu námietok spočívajúcich v delení trhov,“ informoval vedúci tlačového a politického oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik.

Mali sme vyššie ceny?

EK vo vyhlásení o námietkach tvrdí, že obchodné praktiky Gazpromu porušujú súťažné pravidlá. Komisia namieta, že Gazprom, ako dominantný dodávateľ, zameral svoju obchodnú politiku na umelé delenie trhov, účtoval neprimerané ceny a podmieňoval dodávky plynu prijatím záväzkov, ktoré nesúviseli s dodávkami plynu. Napríklad investíciami do plynovodov podporovaných Gazpromom. „Negatívnym dôsledkom tohto konania bolo nielen umelé delenie trhu, ale aj obmedzený prístup k dodávkam plynu za výhodnejšie ceny. To sa prirodzene mohlo prejaviť aj na cenách, ktoré bol nútený platiť konečný spotrebiteľ,“ dodal Králik.

Niečo za niečo?

Komisia namieta, že Gazprom v dodávateľských dohodách s veľkoobchodníkmi a niektorými priemyselnými dodávateľmi ukladal územné obmedzenia. „Tieto zmluvné klauzuly zahŕňajú zákaz vývozu, povinnosť použiť zakúpený plyn na konkrétnom území, či oprávnenie predávať plyn len určitým odberateľom v rámci danej krajiny,“ doplnil Králik. Tieto územné reštrikcie bránili predovšetkým tokom plynu medzi ôsmimi dotknutými krajinami EÚ. Okrem Slovenska ide aj o Bulharsko, ČR, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litvu a Poľsko. „Veľkoodberatelia z dotknutých krajín nemohli predávať svoje prebytky do iných krajín,“ uviedol Králik.

Gazprom všetko popiera

Gazprom obvinenia zo strany EK odmieta, považuje námietky za neodôvodnené. „Striktne dodržiavame všetky normy medzinárodného práva a vnútroštátnych právnych predpisov v krajinách, kde spoločnosti Gazprom Group podnikajú. Obchodné praktiky Gazprom Group na trhu EÚ, vrátane zásad tvorby cien zemného plynu, sú plne v súlade s normami a s ohľadom na iných výrobcov a dovozcov zemného plynu,“ reagovalo vedenie spoločnosti Gazprom.

Čaká spravodlivé vyšetrovanie

Gazprom verí, že v rámci prebiehajúceho protimonopolného vyšetrovania sa budú brať do úvahy ich práva a legitímne záujmy, zakorenené v právnych predpisoch EÚ a medzinárodného práva. „Očakávame vyriešenie tejto situácie dohodou medzi vládou Ruskej federácie a Európskou komisiu a nájdením prijateľného riešenia protimonopolného vyšetrovania na medzivládnej úrovni,“ konštatovala ruská spoločnosť, ktorá na záver upozornila, že vyhlásenie o námietkach je iba jednou z etáp v rámci protimonopolného vyšetrovania a nerobí spoločnosť vinnú z porušenia akéhokoľvek ustanovenia práva EÚ.

Ukrajinci na strane EÚ

Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftogaz oznámenie komisie privítala a uviedla, že negatívne dôsledky dominantnej pozície Gazpromu na domácom trhu aj v EÚ pociťuje dlhodobo. Gazprom aj v súčasnosti protiprávne blokuje zavedenie štandardných procedúr, ktoré by umožnili virtuálnu prepravu plynu reverzným tokom medzi Slovenskom, Maďarskom, Poľskom a Rumunskom na jednej a Ukrajinou na druhej strane, upozornil Naftogaz. Spoločnosť tým odkázala na prax, kedy plyn určený na vývoz zostane v tranzitnej krajine a reverzná dodávka sa uskutoční iba účtovne. Blokovaním virtuálnych reverzných tokov Gazprom poškodzuje aj dodávateľov plynu v EÚ, keďže im tým bráni v získaní podielu na veľkom ukrajinskom trhu, uviedol vo vyhlásení Naftogaz.

Môžu sa ešte brániť

Ak sa preukážu podozrenia zo zneužitia dominantného postavenia, Gazpromu hrozí uloženie finančnej pokuty do 10 % celosvetového obratu. Gazprom má teraz 12 týždňov na to, aby sa obhájil a predniesol svoje argumenty. „Komisia bude plne rešpektovať právo Gazpromu na obhajobu,“ konštatoval Králik.

Štvorročná akcia

Praktikami Gazpromu v strednej a východnej Európe sa začala Európska komisia zaoberať už v septembri 2011. Komisia uskutočnila v sektore zemného plynu neohlásené inšpekcie. „Inšpekcia sa uskutočnila v spoločnostiach krajín strednej a východnej Európy, ktoré pôsobia v oblasti dodávok, prepravy a uskladnenia zemného plynu,“ uzavrel Králik. Gazprom je dominantným dodávateľom zemného plynu vo všetkých krajinách strednej a východnej Európy, s trhovým podielom značne nad 50 %. Vo väčšine krajín dokonca na úrovni 100 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies