Gazprom má na obvinenie EK odpovedať do konca septembra

21. augusta 2015 18:33
Autor: SITA

Európska komisia po viac ako dvojročnom prešetrovaní obvinila Gazprom zo zneužitia dominantného postavenia v Poľsku, Maďarsku a ďalších šiestich krajinách vo východnej Európe

Gazprom
Vlajka s logom spoločnosti Gazprom SITA/AP

Ruský energetický gigant Gazprom uviedol, že Európska komisia (EK) mu poskytla ďalšie dva týždne na predloženie písomnej odpovede na tvrdenia Bruselu, že spoločnosť zneužila svoje postavenie na trhu. Gazprom, ktorý o tom informoval v piatok, tak môže odpovedať koncom septembra. EK po viac ako dvojročnom prešetrovaní obvinila Gazprom zo zneužitia dominantného postavenia v Poľsku, Maďarsku a ďalších šiestich krajinách vo východnej Európe. Na predloženie písomnej odpovede má teraz Gazprom čas do 28. septembra.

Generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller zároveň v piatok uviedol, že cena plynu, ktorú jeho spoločnosť účtuje Ukrajine v kontrakte o dodávkach počas štvrtého kvartálu by mohla byť o 35 USD nižšia v porovnaní s cenou v kontrakte na tretí kvartál. Ruské ministerstvo hospodárstva v júli uviedlo, že ťažba plynu firmou Gazprom v tomto roku klesne na historické minimum 414 mld. kubických metrov. Ministerstvo zároveň predpokladá, že za celý rok 2015 Gazprom vyvezie 164,6 mld. kubických metrov plynu, čo bude oproti vlaňajšku pokles o 5,5 %.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?