Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Vlajka s logom spoločnosti Gazprom SITA/AP
21. júna 2013 13:46 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom kupuje belgickú elektráreň od Enelu

Ruská štátna firma Gazprom, ktorá má monopol na export plynu, podpísala memorandum o zámere kúpiť od talianskej spoločnosti Enel elektráreň v Belgicku. Gazprom sa snaží zväčšiť svoju prítomnosť v sektore výroby elektriny v Európe, kde pokrýva štvrtinu spotreby zemného plynu, ale zatiaľ sa mu nepodarilo uzavrieť významné transakcie. Memorandum o zámere kúpiť elektráreň v Belgicku podpísali generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller a šéf Enelu Fulvio Conti počas Medzinárodného ekonomického fóra v Petrohrade. Ani jedna zo strán nezverejnila finančné podrobnosti plánovanej transakcie.

O tom, že Gazprom má záujem o belgickú elektráreň Marcinelle, šéf Enelu povedal už v marci. To bol pôvodný termín očakávaného uzavretia dohody. Zdroj oboznámený s problematikou v piatok povedal, že Gazprom za elektráreň zaplatí 200 mil. eur. Gazprom a francúzska spoločnosť EDF sa vlani dohodli, že budú v Európe spoločne budovať a kupovať existujúce elektrárne, ktoré využívajú ako palivo plyn. Gazprom okrem toho rokuje s francúzskou GDF Suez o možnom skúmaní energetických projektov, ale pokus o spoločné podnikanie s nemeckou spoločnosťou RWE nebol úspešný.

Enel je najväčšou talianskou energetickou skupinou a podľa inštalovanej kapacity druhou najväčšou európskou elektrárenskou firmou, s ktorej akciami sa obchoduje na burze. Od apríla 2006 je Enel 66-percentným akcionárom Slovenských elektrární. Za svoj majoritný podiel zaplatil 839 mil. eur. Zvyšný 34-percentný podiel v Slovenských elektrárňach kontroluje Fond národného majetku SR, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame