Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Vlajka s logom spoločnosti Gazprom SITA/AP
21. júna 2013 13:46 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom kupuje belgickú elektráreň od Enelu

Ruská štátna firma Gazprom, ktorá má monopol na export plynu, podpísala memorandum o zámere kúpiť od talianskej spoločnosti Enel elektráreň v Belgicku. Gazprom sa snaží zväčšiť svoju prítomnosť v sektore výroby elektriny v Európe, kde pokrýva štvrtinu spotreby zemného plynu, ale zatiaľ sa mu nepodarilo uzavrieť významné transakcie. Memorandum o zámere kúpiť elektráreň v Belgicku podpísali generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller a šéf Enelu Fulvio Conti počas Medzinárodného ekonomického fóra v Petrohrade. Ani jedna zo strán nezverejnila finančné podrobnosti plánovanej transakcie.

O tom, že Gazprom má záujem o belgickú elektráreň Marcinelle, šéf Enelu povedal už v marci. To bol pôvodný termín očakávaného uzavretia dohody. Zdroj oboznámený s problematikou v piatok povedal, že Gazprom za elektráreň zaplatí 200 mil. eur. Gazprom a francúzska spoločnosť EDF sa vlani dohodli, že budú v Európe spoločne budovať a kupovať existujúce elektrárne, ktoré využívajú ako palivo plyn. Gazprom okrem toho rokuje s francúzskou GDF Suez o možnom skúmaní energetických projektov, ale pokus o spoločné podnikanie s nemeckou spoločnosťou RWE nebol úspešný.

Enel je najväčšou talianskou energetickou skupinou a podľa inštalovanej kapacity druhou najväčšou európskou elektrárenskou firmou, s ktorej akciami sa obchoduje na burze. Od apríla 2006 je Enel 66-percentným akcionárom Slovenských elektrární. Za svoj majoritný podiel zaplatil 839 mil. eur. Zvyšný 34-percentný podiel v Slovenských elektrárňach kontroluje Fond národného majetku SR, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies