Gazprom je pripravený na kompromis s Ukrajinou

26. februára 2015 12:56

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu varoval, že Rusko zastaví dodávky plynu na Ukrajinu, ak nedostane platbu vopred.

Plynovod Gazprom
Plynovod spoločnosti Gazprom SITA/AP

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom vo štvrtok uviedla, že je ochotná uzavrieť kompromis s Ukrajinou v dodávkach plynu na východ krajiny. „V tejto chvíli sme pripravení vyňať dodávky plynu do Donbassu z našej diskusie (s Ukrajinou),“ vyhlásil to vo štvrtok hovorca spoločnosti Gazprom Sergej Kuprijanov pre televíznu stanicu Rossiya 24. Dodal, že Ukrajina zaplatila za ruský plyn iba do konca tohto týždňa.

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu varoval, že Rusko zastaví dodávky plynu na Ukrajinu, ak nedostane platbu vopred. Vznikla by tak možnosť, že by sa narušili dodávky do Európy cez ukrajinské územie. Išlo by už o štvrté takéto narušenie za desaťročie. Putin vyjadril nádej, že dodávky ruského plynu sa nezastavia, ale upozornil, že Európa je závislá od ukrajinskej „finančnej disciplíny“. Európa vlani z Ruska priviezla zhruba 147 mld. kubických metrov zemného plynu, pričom zhruba 40 % sa prepravuje cez Ukrajinu.

Moskva zastavila dodávky plynu na Ukrajinu za posledné desaťročie trikrát, a to v roku 2006, 2009 a vlani pre obvinenia, že Kyjev neplatil. Tentoraz sa spor sústreďuje na dodávky plynu do ukrajinských regiónov Doneck a Luhansk, ktorým Rusko teraz priamo dodáva plyn zmluvne objednaný Kyjevom. Ukrajinská energetická firma Naftogaz v utorok uviedla, že Gazprom počas nedele a pondelka poslal menej ako polovicu už zaplatených dodávok.Čo si o tom myslíte?