Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP
16. januára 2014 18:22 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom Export zvýšil dodávky na Slovensko o takmer tretinu

Spoločnosť Gazprom Export v minulom roku vyviezla na Slovensko vyše 5,4 mld. metrov kubických zemného plynu.

Spoločnosť Gazprom Export vyviezla vlani na Slovensko o takmer tretinu plynu viac ako v roku 2012. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila samotná spoločnosť. Podľa nich ruský Gazprom prostredníctvom zmlúv spoločnosti Gazprom Export v roku 2013 dodal na Slovensko 5,421 mld. metrov kubických zemného plynu, čo bolo o 29,4 % viac, ako v roku 2012. Objem dodávok však stále zaostáva za rokom 2011, kedy dosiahol 5,89 mld. metrov kubických.

Celkový vývoz zemného plynu z Ruska prostredníctvom spoločnosti Gazprom Export pritom v minulom roku stúpol o 16,3 % na 161,479 mld. metrov kubických. Väčšina smerovala do západnej Európy, kde objem dodávok medziročne stúpol o vyše pätinu na 127,047 mld. metrov kubických. Do regiónu strednej a východnej Európy Gazprom Export vyviezol vlani 34,432 mld. metrov kubických zemného plynu, čo znamenalo miernejší nárast o 4,4 %.

„Tieto výsledky potvrdzujú pozitívny trend vývozu v posledných mesiacoch a zároveň dlhodobý dopyt po ruskom zemnom plyne,“ komentuje zverejnené čísla spoločnosť Gazprom Export. Uvedené čísla pritom zahŕňajú iba vývozy realizované výhradne cez spoločnosť Gazprom Export. Celý koncern Gazprom v minulom roku podľa už skôr zverejnených informácií exportoval len do Európskej únie a Turecka takmer 163 mld. metrov kubických plynu, čo znamenalo nárast o 16 %.

Spoločnosť Gazprom je jediným producentom a exportérom prírodného plynu v Rusku, pričom disponuje jeho najväčšími zásobami na svete. Podľa zverejnených informácií jej podiel na svetových zásobách plynu dosahuje 18 % a na ruských zásobách 72 %. Podiel Gazpromu na ťažbe plynu vo svete je 14 % a v Rusku 74 %. Spoločnosť vlastní najväčšiu plynovodnú sieť na prepravu plynu v dĺžke okolo 168 tisíc kilometrov. Viac ako polovicu plynu predáva spoločnosť na domácom trhu a zvyšok vyváža do viac ako tridsiatich krajín. Gazprom patrí aj do pätice najväčších producentov nafty v Rusku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies