Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Ilustračné foto gazprom.com
3. júna 2014 14:37 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom dovezie do Európy menej plynu

Ruský plynárenský gigant očakáva, že do Európy vrátane Turecka vyvezie tento rok 158,4 miliárd kubických metrov plynu, v roku 2013 to bolo 161,5 miliárd kubických metrov.

Ruský plynárenský podnik Gazprom plánuje tento rok exportovať do Európy vrátane Turecka 158,4 miliardy kubických metrov zemného plynu, čo predstavuje pokles z vlaňajšej úrovne 161,5 mld. kubických metrov. Štátom kontrolovaná spoločnosť o tom informovala v utorok. Priemerná cena, ktorú Gazprom v roku 2013 účtoval klientom v regióne, sa podľa údajov spoločnosti pohybovala na úrovni 387 USD za tisíc metrov kubických. Gazprom pokrýva v Európe zhruba tretinu celkovej spotreby plynu a zhruba polovica ruských dodávok európskym odberateľom prechádza cez Ukrajinu.

Napätie v cenovom spore medzi Moskvou a Kyjevom sa uvoľnilo v pondelok, keď ruský plynárenský gigant posunul Ukrajine termín, dokedy má zaplatiť vopred za dodávky plynu z Ruska, o jeden týždeň na 9. júna. Hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov uviedol, že zúčastnené strany dosiahli pokrok a rozhovory môžu v utorok pokračovať. Kyjev musí podľa neho teraz zaplatiť 1,45 mld. USD za novembrové a decembrové dodávky.

Európsky komisár Günther Oettinger v pondelok po šesťhodinových rokovaniach sprostredkovaných Európskou úniou uviedol, že šéfovia Gazpromu a ukrajinskej štátnej energetickej spoločnosti Naftogaz chcú hľadať riešenie ako zabrániť návratu cenového sporu počas zimnej sezóny, kedy je spotreba plynu v Európe najvyššia. Rusko zvýšilo od marca cenu plynu pre Ukrajinu na 485 dolárov za tisíc kubických metrov, čo je najvyššia cena v Európe.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame