Gazprom dodal vlani na Slovensko miliardy kubíkov plynu

16. februára 2016 16:17

Dodávky plynu spoločnosti Gazprom Export do Európy vrátane Turecka a vynímajúc pobaltské štáty vzrástli vlani v medziročnom porovnaní o 8,2 % pričom dosiahli 158,6 miliárd metrov kubických.

Gazprom
Ilustračné foto gazprom.com

Spoločnosť Gazprom Export dodala na Slovensko v minulom roku 3,8 miliardy metrov kubických zemného plynu. Dodávky plynu spoločnosti Gazprom Export do Európy vrátane Turecka, ale vynímajúc pobaltské štáty, vzrástli vlani v medziročnom porovnaní o 8,2 % pričom dosiahli 158,6 miliardy metrov kubických. „Tieto silné výsledky dokazujú pozitívny dlhodobý dopyt po zemnom plyne z Ruska spôsobený klesajúcou domácou produkciou v EÚ a širším využívaním plynu pri výrobe energie,“ uviedla ruská spoločnosť.

V rámci strednej a východnej Európy dodala ruská spoločnosť najviac zemného plynu do Poľska, a to takmer 9 miliárd metrov kubických. Nasleduje Maďarsko s dodávkou plynu na úrovni necelých 5,9 miliardy metrov kubických a Česká republika s dodávkou plynu v objeme 4,2 miliardy metrov kubických. Za spomínanými krajinami nasleduje Slovensko, Bulharsko a Srbsko.

Najviac plynu dodala spoločnosť Gazprom Export do západnej Európy Nemecku, a to 45,3 miliardy metrov kubických. Do Talianska dodala ruská firma necelých 25 miliárd metrov kubických plynu a do Veľkej Británii vyše 11 miliárd. Za nimi nasleduje Francúzsko s dodávkami plynu na úrovni 9,7 miliardy metrov kubických a Rakúsko s 4,4 miliardy metrov kubických. Do Turecka dodal ruský podnik v minulom roku 27 miliárd metrov kubických zemného plynu.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?