Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Vlajka s logom spoločnosti Gazprom SITA/AP
7. mája 2015 16:11 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom chystá ústupky v spore s Európskou úniou

Európska komisia (EK) obvinila Gazprom z toho, že využil dominantné postavenie vo východnej Európe na zvýšenie ceny plynu v rozsahu až do 40 %, zdroj z prostredia firmy uviedol, že Gazprom uvažuje o zahrnutí spotových cien do viacerých kontraktov.

Ruský plynárenský gigant Gazprom uvažuje o tom, že Európskej únii ponúkne nové ústupky, a to aj pri tvorbe cien, v snahe urovnať obvinenie z porušovania hospodárskej súťaže. Firma sa tak chce vyhnúť dlhotrvajúcemu súdnemu sporu, ktoré výsledkom by mohlo byť uloženie pokuty Gazpromu v sume niekoľko miliárd dolárov. Európska komisia (EK) obvinila Gazprom z toho, že využil dominantné postavenie vo východnej Európe na zvýšenie ceny v rozsahu až do 40 %.

EÚ si želá, aby Gazprom ceny v prípade viacerých kontraktov kalkuloval na základe európskych spotových cien plynu a nie na základe vzorca, ktorým sa cena plynu odvodzuje od cien ropy. V závere roka 2014 iba zhruba 16 % kontraktov Gazpromu bolo založených na spotových cenách plynu. Predstaviteľ Gazpromu uviedol, že firma uvažuje o zahrnutí spotových cien do viacerých kontraktov. „Pracujeme na tom,“ povedal pre Reuters predstaviteľ Gazpromu, ktorý si neželal zverejniť svoje meno.

EK z porušovania hospodárskej súťaže Gazprom obvinila minulý mesiac a odpoveď očakáva do 12 týždňov. Zdroj z Gazpromu uviedol, že firma bude argumentovať aj tým, že už zaviedla konkurenčnejšie ceny, predala aktíva, aby vyhovela pravidlám EÚ a dovolila, aby jej odberatelia plyn ďalej predávali. Analytici predpokladajú, že sa dosiahne dohoda bez dlhého a drahého súdneho procesu. „Domnievam sa, že dohoda sa dosiahne,“ uviedol Valerij Nesterov, analytik Sberbank CIB. „Obe strany majú záujem na nájdení dohody,“ konštatoval Mario Mariniello z inštitútu Bruegel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame