Gazprom chce zvýšiť ťažbu plynu

19. mája 2016 13:27
SITA

Ruský producent plynu chce v roku 2016 vyťažiť 452,5 mld. kubických metrov zemného plynu. Vlani vyprodukoval 418,5 mld. kubických metrov.

Plyn plynovod
Podľa námestníka ukrajinského ministerstva energetiky a uhoľného priemyslu Andreja Bondarenka zorganizovať reverzný tok plynu z Európy na Ukrajinu je bez zaujatia stanoviska ruskej firmy Gazprom zložité. SITA

Ruský producent plynu Gazprom chce v tomto roku zvýšiť ťažbu, ale spomalil výstavbu plynovodu, ktorým plánuje dodávať plyn do Číny od roku 2018. Povedal to vo štvrtok zástupca šéfa Gazpromu Vitalij Markelov. Gazprom plánuje v roku 2016 vyťažiť 452,5 mld. kubických metrov zemného plynu. Vlani vyprodukoval 418,5 mld. kubických metrov.
Keďže Európska únia sa snaží obmedziť svoju závislosť od dovozu energií z Ruska, Gazprom začal budovať plynovod do Číny s predpokladom, že jej bude dodávať 38 mld. kubických metrov ročne. Čína sa tak stane druhým najväčším zákazníkom Gazpromu po Nemecku.

Markelov uviedol, že z 3 tis. kilometrov dlhej plánovanej trasy plynovodu do Číny sa dokončilo 115 kilometrov a výstavba ďalších 400 kilometrov je naplánovaná na tento rok. Pôvodne Gazprom hovoril, že v tomto roku chce dokončiť zhruba 800 km tohto plynovodu. Markelov však konštatoval, že zámer uviesť plynovod do prevádzky v roku 2018 sa nezmenil.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?