Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Ilustračné foto gazprom.com
3. júna 2015 13:24 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom chce začať s výstavbou Tureckého prúdu v júni

Spoločnosť však zatiaľ neuzavrela záväznú dohodu s Ankarou a navyše čelí nesúhlasu Európskej únie. Ankara získala vo februári zľavu na ruský plyn v hodnote 10,25 %, vytvára však tlak na vyššiu zľavu.

Ruská spoločnosť Gazprom plánuje odštartovať výstavbu plynovodu do Turecka tento mesiac. Informovali o tom zdroje zo spoločnosti Gazprom. Spoločnosť však neuzavrela záväznú dohodu s Ankarou a navyše čelí nesúhlasu Európskej únie. Moskva stupňuje úsilie o nájdenie alternatívnych ciest prepravy plynu do Európy tak, aby plynovod obišiel územie Ukrajiny. V decembri sa Rusko vzdalo plánov na vybudovanie plynovodu Južný prúd, ktorý by dodával plyn do južnej Európy a vyhol by sa Ukrajine.

Rusko totiž anektovalo Krym, začal sa konflikt medzi proruskými rebelmi a Ukrajinou, následkom čoho sa vzťahy Moskvy a Západu zhoršili najvýraznejšie od studenej vojny. Projekt Južný prúd narazil na námietky a regulačné prekážky zo strany EÚ. Namiesto toho Gazprom avizoval plány na výstavbu takzvaného Tureckého prúdu. Mal by mať kapacitu 63 mld. metrov kubických plynu ročne a do roku 2020 by malo 47 mld. metrov kubických plynu ročne smerovať do Európy. Gazprom dúfa, že vytvorí plynový uzol na hraniciach Grécka s Tureckom. Potrebuje však súhlas Turecka na výstavbu na jeho území. Taktiež potrebuje súhlas krajín EÚ v súvislosti s infraštruktúrou, pričom mnoho krajín EÚ sa chce zbaviť energetickej závislosti na Rusku.

Ankara získala vo februári zľavu na ruský plyn v hodnote 10,25 %, vytvára však tlak na vyššiu zľavu. „Posledné slovo Turecka ešte nepadlo“, povedal turecký predstaviteľ s tým, že zľava vo výške 10,25 % nie je dostatočná a mala by byť na úrovni blížiacej sa k hranici 15 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame