Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Gazprom chce začať s výstavbou Tureckého prúdu v júni

Gazprom
Ilustračné foto gazprom.com

Spoločnosť však zatiaľ neuzavrela záväznú dohodu s Ankarou a navyše čelí nesúhlasu Európskej únie. Ankara získala vo februári zľavu na ruský plyn v hodnote 10,25 %, vytvára však tlak na vyššiu zľavu.

Ruská spoločnosť Gazprom plánuje odštartovať výstavbu plynovodu do Turecka tento mesiac. Informovali o tom zdroje zo spoločnosti Gazprom. Spoločnosť však neuzavrela záväznú dohodu s Ankarou a navyše čelí nesúhlasu Európskej únie. Moskva stupňuje úsilie o nájdenie alternatívnych ciest prepravy plynu do Európy tak, aby plynovod obišiel územie Ukrajiny. V decembri sa Rusko vzdalo plánov na vybudovanie plynovodu Južný prúd, ktorý by dodával plyn do južnej Európy a vyhol by sa Ukrajine.

Rusko totiž anektovalo Krym, začal sa konflikt medzi proruskými rebelmi a Ukrajinou, následkom čoho sa vzťahy Moskvy a Západu zhoršili najvýraznejšie od studenej vojny. Projekt Južný prúd narazil na námietky a regulačné prekážky zo strany EÚ. Namiesto toho Gazprom avizoval plány na výstavbu takzvaného Tureckého prúdu. Mal by mať kapacitu 63 mld. metrov kubických plynu ročne a do roku 2020 by malo 47 mld. metrov kubických plynu ročne smerovať do Európy. Gazprom dúfa, že vytvorí plynový uzol na hraniciach Grécka s Tureckom. Potrebuje však súhlas Turecka na výstavbu na jeho území. Taktiež potrebuje súhlas krajín EÚ v súvislosti s infraštruktúrou, pričom mnoho krajín EÚ sa chce zbaviť energetickej závislosti na Rusku.

Ankara získala vo februári zľavu na ruský plyn v hodnote 10,25 %, vytvára však tlak na vyššiu zľavu. „Posledné slovo Turecka ešte nepadlo“, povedal turecký predstaviteľ s tým, že zľava vo výške 10,25 % nie je dostatočná a mala by byť na úrovni blížiacej sa k hranici 15 %.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 3. júna 2015 13:24

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...