Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP
9. apríla 2013 0:00 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Gazprom chce predĺžiť Nord Stream až do Veľkej Británie

Ruský plynárenský gigant Gazprom a holandská spoločnosť Gasunie v pondelok podpísali predbežnú zmluvu, ktorou deklarujú spoločný záujem preveriť možnosť predĺženia plynovodu Nord Stream. Ak by sa projekt zrealizoval, Gazprom by získal lepší prístup na britský trh, na ktorom ročný dopyt po zemnom plyne dosahuje 100 mld. kubických metrov.

Obe spoločnosti diskutovali o možnosti predĺženia plynovodu Nord Stream linkou, ktorá by viedla až do Veľkej Británie, vyhlásil riaditeľ Gazpromu Alexej Miller s tým, že kapacita predĺženia by bola približne 25,7 mld. metrov kubických. Rovnakú kapacitu pritom majú obe existujúce prepojenia. „Kľúčovým je podpis zmluvy s našimi britskými partnermi na dodávku plynu na britský trh,“ povedal Miller novinárom v Amsterdame. Nord Stream, ktorý sa momentálne končí v nemeckom Lubmine, má ročnú kapacitu 55 mld. kubíkov plynu, vďaka čomu ním môže pretiecť až 10 % celkového objemu, ktorý sa v Európe spotrebuje. Gazprom ho však nedokáže využívať naplno pre pravidlá, ktoré obmedzujú trhový podiel jednotlivých distribútorov v rámci EÚ.

Holandsku by dlhodobá spolupráca s Gazpromom zabezpečila istý prísun plynu, keďže vlastné zásoby krajiny sa stenčujú a predpokladá sa, že do roku 2025 sa stane čistým dovozcom. „Pevné rusko-holandské vzťahy v oblasti energetiky sú pre obe naše ekonomiky veľmi dôležité. Dnes si ich ceníme ešte viac, keďže stimulujú ekonomický rast a zvyšujú energetické zabezpečenie,“ vyhlásil holandský minister hospodárskych záležitostí Henk Kamp.

Gazprom a jeho ropná dcérska firma Gazprom Nefť podpísali dve zmluvy o spoločnom prieskume a ťažbe aj s ťažobnou spoločnosťou Royal Dutch Shell. Predstavitelia ruského monopolu a ďalších ruských firiem v Holandsku rokujú v rámci návštevy prezidenta Vladimira Putina. Podpísané dohody potvrdzujú snahy Kremľa otvoriť prístup k svojim ťažko dostupným energetickým rezervám zahraničným firmám s expertízou potrebnou na to, aby krajine aj naďalej zabezpečili pozíciu vedúceho producenta ropy a plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame