Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Sídlo spoločnosti Gazprom gazprom.com
29. októbra 2014 17:05 PlynAktuality od SITASITA

Gazprom chce opäť rokovať o prístupe k plynovodu Opal

Prístup firmy k plynovodu Opal v severovýchodnom Nemecku je dôležitý pre zvýšenie ruských dodávok prostredníctvom plynovodu Nord Stream

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom na rokovaniach s Európskou komisiou (EK) nedosiahla dohodu o prístupe k plynovodu Opal a chce nové vyjednávania. EK odložila aspoň do konca októbra rozhodnutie o tom, či umožní Rusku väčší prístup k plynovodu v severovýchodnom Nemecku. Gazprom má k tomuto plynovodu iba obmedzený prístup na základe legislatívy Európskej únie, ktorá sa snaží zabrániť tomu, aby dodávatelia energií dominovali infraštruktúre.

„Gazprom iniciuje nové rokovania s novozvolenou Európskou komisiou,“ povedal hovorca spoločnosti Sergej Kuprijanov. Nová komisia sa funkcie ujíma 1. novembra. Prístup k plynovodu Opal je dôležitý pre zvýšenie ruských dodávok prostredníctvom plynovodu Nord Stream (Severný prúd). Západní analytici a ruskí predstavitelia hovoria, že väčší prístup Ruska k Opalu by mohol zlepšiť energetickú bezpečnosť Európskej únie.

Zástupcovia Ruska, Ukrajiny a Európskej komisie v stredu rokujú v Bruseli o spore medzi Kyjevom a Moskvou o cenu zemného plynu pre Ukrajinu. Témou rokovania sú aj dlhy Kyjeva, pre ktoré Moskva zastavila dodávky na Ukrajinu. Eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger povedal, že šanca na dohodu je 50-percentná.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame