Gazprom chce opäť rokovať o prístupe k plynovodu Opal

29. októbra 2014 17:05
Autor: SITA

Prístup firmy k plynovodu Opal v severovýchodnom Nemecku je dôležitý pre zvýšenie ruských dodávok prostredníctvom plynovodu Nord Stream

Gazprom
Sídlo spoločnosti Gazprom gazprom.com

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom na rokovaniach s Európskou komisiou (EK) nedosiahla dohodu o prístupe k plynovodu Opal a chce nové vyjednávania. EK odložila aspoň do konca októbra rozhodnutie o tom, či umožní Rusku väčší prístup k plynovodu v severovýchodnom Nemecku. Gazprom má k tomuto plynovodu iba obmedzený prístup na základe legislatívy Európskej únie, ktorá sa snaží zabrániť tomu, aby dodávatelia energií dominovali infraštruktúre.

„Gazprom iniciuje nové rokovania s novozvolenou Európskou komisiou,“ povedal hovorca spoločnosti Sergej Kuprijanov. Nová komisia sa funkcie ujíma 1. novembra. Prístup k plynovodu Opal je dôležitý pre zvýšenie ruských dodávok prostredníctvom plynovodu Nord Stream (Severný prúd). Západní analytici a ruskí predstavitelia hovoria, že väčší prístup Ruska k Opalu by mohol zlepšiť energetickú bezpečnosť Európskej únie.

Zástupcovia Ruska, Ukrajiny a Európskej komisie v stredu rokujú v Bruseli o spore medzi Kyjevom a Moskvou o cenu zemného plynu pre Ukrajinu. Témou rokovania sú aj dlhy Kyjeva, pre ktoré Moskva zastavila dodávky na Ukrajinu. Eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger povedal, že šanca na dohodu je 50-percentná.Čo si o tom myslíte?