Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň Gabčíkovo
Vodné dielo Gabčíkovo SITA
25. októbra 2017 15:15 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Gabčíkovské vodné dielo čakajú miliónové investície

Na Vodnom diele Gabčíkovo sa vynovia plavebné komory a generálnou opravou prejde všetkých osem turbogenerátorov Vodnej elektrárne Gabčíkovo.

Vodné dielo Gabčíkovo čakajú po 25 rokoch jeho existencie významné investície. Ako uviedol na tlačovej besede po stredajšom rokovaní vlády minister životného prostredia László Sólymos, generálna oprava turbogenerátorov Vodnej elektrárne Gabčíkovo a vynovenie plavebných komôr si vyžiada spolu viac ako 144 miliónov eur. „Tieto projekty patria k najväčším riečnym projektom v rámci Európskej únie,“ dodal priamo na vodnom diele minister. Projekty budú na 85 % spolufinancované z eurofondov.

Najprv turbíny

Daniel Kvocera, riaditeľ štátneho podniku Vodohospodárska výstavba, ktorý prevádzkuje vodné dielo, doplnil, že aktuálne je vyhlásené medzinárodné výberové konanie na generálnu opravu ôsmich turbogenerátorov Vodnej elektrárne Gabčíkovo. „Prejsť generálkou by mali všetky turbíny počas desiatich rokov. Vyhlásené bolo verejné obstarávanie. V súčasnosti dostávame ponuky, takže budeme v očakávaní, kto dá najvýhodnejšiu a na základe toho budeme pokračovať,“ povedal Kvocer. Medzinárodný tender bude trvať ešte do konca novembra tohto roka. Generálna oprava turbín by si mala vyžiadať zhruba 71 miliónov eur.

Zariadenia gabčíkovskej elektrárne sú v prevádzke od roku 1992 a sú podľa štátneho podniku technicky a morálne opotrebované. Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 megawattov je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Vyrába približne 10 % z celkovej vyrobenej elektriny. Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame