Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico Robert Kaliňák
Predseda strany Robert Fico a podpredseda strany Robert Kaliňák na TB po skončení slávnostného snemu strany Smer-SD pri príležitosti 15. výročia založenia strany. SITA
7. decembra 2014 15:06 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Gabčíkovská elektráreň sa má vrátiť do rúk štátu v marci

Po sobotňajšom sneme strany Smer-SD to povedal premiér Robert Fico.

Predseda vlády Robert Fico už vie, kedy by mal štátny Vodohospodársky podnik prevziať úplnú kontrolu nad Vodnou elektrárňou Gabčíkovo. Malo by sa tak stáť v marci budúceho roka. „Výpoveď bola daná vo štvrtok. Nájomný vzťah vodnej elektrárne Gabčíkovo sa skončí 10. marca 2015. Odvtedy ju bude využívať štátny Vodohospodársky podnik. Štát bude úplne disponovať s jeho benefitmi,“ povedal na sobotňajšej tlačovej besede po sneme strany Smer-SD Fico.

Našli tri dôvody

Robert Fico bol proti zmluve o prenájme gabčíkovskej elektrárne, ktorú Vodohospodárska výstavba podpísala na obdobie tridsiatich rokov so Slovenskými elektrárňami v roku 2006 v rámci procesu predaja 66-percentného podielu elektrární talianskej spoločnosti Enel, od samého začiatku ako sa dostal k moci. Už v roku 2007 iniciovala jeho prvá vláda prvé súdne spory ohľadom spomínanej zmluvy, ktorých je dnes celkovo dvanásť. Vyvrcholilo to tento štvrtok, keď Fico spolu s ministrom životného prostredia oznámili odstúpenie štátu od spomínanej zmluvy. Podľa slov predsedu vlády, mali na to tri dôvody. Slovenské elektrárne vraj neposkytovali štátu potrebné informácie súvisiace s rozdeľovaním zisku, ktorý generovala elektráreň v Gabčíkove. Slovenský dominantný výrobca elektriny, ktorý kontroluje taliansky Enel, vraj podľa slov predsedu vlády taktiež odmietal platiť ročný poplatok vo výške päť miliónov eur na údržbu celého Vodného diela Gabčíkovo súvisiacu s prevádzkou gabčíkovskej vodnej elektrárne. Podľa štátu Slovenské elektrárne urobili chybu aj v tom, že odmietali vykonať potrebnú rekonštrukciu a generálne opravy vodnej elektrárne.

Nemilo prekvapené elektrárne

Slovenské elektrárne všetky výhrady predsedu vlády o údajnom porušovaní zmluvy o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo odmietli. „Opätovne zdôrazňujeme, že sme vždy konali v súlade s požiadavkami a dohodami manažmentu elektrárne,“ uviedli Slovenské elektrárne s tým, že nevylučujú kroky na ochranu ich práv. Elektrárne taktiež tvrdia, že nepretržite investujú do projektov na zvyšovanie prevádzkovej spoľahlivosti a bezpečnosti gabčíkovskej elektrárne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies