Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto pixabay.com
24. februára 2019 10:15 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

G-komponent prehral na košickom krajskom súde

Východoslovenská distribučná plánuje podať dovolanie na Najvyšší súd SR.

Krajský súd v Košiciach tento týždeň po prvýkrát rozhodol v kauze G-komponent. Potvrdil skoršie rozhodnutie Okresného súdu Košice I, ktoré dalo za pravdu výrobcovi zelenej energie. Východoslovenská distribučná tak musí výrobcovi elektriny vrátiť takmer sto tisíc eur. „Rozhodnutie krajského súdu je veľmi dôležité. Nie je možné sa voči nemu odvolať. Po doručení sa rozhodnutie stáva právoplatným,“ uviedol Pavol Poláček z advokátskej kancelárie Poláček & Partners, ktorá výrobcu v konaní zastupovala.

Východoslovenskí energetici sa ešte nevzdali. „Budeme čakať na vyhotovenie a doručenie rozsudku a následne zvážime ďalšie právne kroky, vrátane podania dovolania na Najvyšší súd SR,“ reagovala spoločnosť Východoslovenská distribučná. Najvyšší súd SR už podľa právnikov rozhoduje o prvých dvoch dovolaniach, ktoré v kauze G-komponent podala Stredoslovenská distribučná. V týchto dovolaniach napáda rozhodnutia Krajského súdu v Žiline, ktorý sa postavil na stranu výrobcov zelenej elektriny.

V roku 2013 Úrad pre reguláciu sieťových odvetví svojou cenovou vyhláškou zaviedol novú platbu za prístup do distribučnej sústavy, tzv. G-komponent. Túto platbu boli povinní platiť všetci výrobcovia elektriny pripojení do distribučnej sústavy bez ohľadu na to, či mali uzavretú zmluvu o prístupe do distribučnej sústavy a distribúcii elektriny, alebo či takýto prístup do sústavy využívali. Pred troma rokmi Ústavný súd SR vyhlásil G-komponent za protiústavný a zrušil tú časť vyhlášky, ktorá výrobcom ukladala povinnosť G-komponent platiť. Podľa Ústavného súdu môže byť právnym základom pre úhradu G-komponentu iba zmluva o prístupe do distribučnej sústavy a distribúcii elektriny. „Takúto zmluvu však množstvo výrobcov elektriny uzavretú nemalo a ani ju vôbec nepotrebovalo,“ konštatoval Poláček.

G-komponent sa stal veľkou témou nedávno prijatej novely zákona o energetike z dielne Ministerstva hospodárstva SR. „Treba na rovinu povedať, že novela sa v tejto kauze postavila jednoznačne na stranu distribučných spoločností a neústavný G-komponent sa snaží legalizovať a zabetónovať. Novela tak kauzu G-komponent rozdelila na dve obdobia, a to obdobie pred novelou a obdobie po novele. V období pred novelou je G-komponent protiprávny. V období po novele je G-komponent žiaľ oprávnený.“ uzavrel Poláček.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame