Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Total
Ilustračné foto. SITA/AP
11. februára 2016 11:51 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Francúzsky Total so ziskom nad očakávania

Za október až december francúzska ropná spoločnosť vykázala čistý upravený zisk v objeme 2,1 miliardy amerických dolárov, analytici očakávali, že bude na úrovni 1,931 miliardy dolárov.

Francúzska ropná spoločnosť Total za štvrtý kvartál vykázala lepší čistý zisk, ako sa očakávalo, a to vďaka rekordnej ťažbe a vysokým rafinérskym maržiam v Európe. Firma vo štvrtok informovala, že jej čistý upravený zisk za posledné tri mesiace roka 2015 medziročne klesol o 26 % na sumu 2,1 miliardy amerických dolárov. Analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, predpokladali, že sa zníži až na 1,931 miliardy dolárov.

Rast produkcie

Produkcia uhľovodíkov firmou Total v záverečnom kvartáli vlaňajška medziročne stúpla o 5,5 % na 2,3 milióna barelov ropného ekvivalentu denne. Analytici očakávali, že bude v objeme 2,371 milióna barelov ropného ekvivalentu denne. Spoločnosť však uviedla, že ešte viac plánuje znížiť náklady a zredukovať výdavky, keďže pretrvávajú nízke ceny ropy. Total konštatoval, že kapitálové výdavky chce v tomto roku zredukovať na sumu zhruba 19 miliárd dolárov, čiže oproti roku 2015 o vyše 15 %.

Predaj majetku

Firma zároveň plánuje v roku 2016 predať majetok za približne 4 miliardy amerických dolárov. Finančný riaditeľ Patrick de La Chevardiere však povedal, že pri cene ropy zhruba vo výške 30 dolárov za barel je ťažké predať majetok v oblasti ťažby za rozumnú cenu. „Ak nedokážeme dosiahnuť rozumnú cenu, nemôžeme predať,“ dodal. Total zároveň uviedol, že neplánuje znížiť počet zamestnancov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame