Francúzsko si zabezpečilo podiel 20 % v Alstome

23. júna 2014 10:19
Autor: SITA

Získanie podielu vládou je kľúčovou podmienkou pre spoluprácu francúzskej priemyselnej skupiny s americkým koncernom General Motors

žiarovka svetlo elektrina
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Francúzska vláda si zabezpečila opciu na kúpu podielu 20 % v priemyselnej skupine Alstom od spoločnosti Bouygues. Informoval o tom v nedeľu minister hospodárstva Arnaud Montebourg. Získanie podielu je dôležitou podmienkou pre spoluprácu Alstomu s americkým koncernom General Electric (GE).

„Máme opciu na kúpu, ktorá nám umožní nákup vtedy, keď bude cena čo najnižšia,“ povedal minister. Ako dodal, Bouygues najskôr akcie štátu požičia, aby mohla vláda okamžite vykonávať funkciu akcionára Alstomu. Vláda v Paríži ponúkala za podiel trhovú cenu 1,73 mld. eur. V účtovníctve firmy Bouygues, ktorá ho získala v roku 2006, má však podiel hodnotu o 380 mil. eur vyššiu.

Správna rada francúzskej priemyselnej skupiny Alstom v sobotu schválila ponuku amerického koncernu General Electric (GE) na kúpu jej energetickej divízie. Ponuku už v piatok odobrila francúzska vláda. General Electric ponúka za energetickú divíziu francúzskej firmy 12,35 mld. eur. O divíziu mali záujem aj nemecký koncern Siemens a japonská spoločnosť Mitsubishi.Čo si o tom myslíte?