Francúzska firma Engie plánuje predať svoje poľské aktíva

19. apríla 2016 15:56
SITA

Francúzska energetická skupina plánuje predať napríklad elektráreň Polaniec na juhovýchode krajiny, ktorá používa ako palivo uhlie.

Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto franky242/FreeDigitalPhotos.net

Francúzska energetická spoločnosť Engie chce predať svoju poľskú elektráreň Polaniec používajúcu ako palivo uhlie. Firma to povedala v utorok, čím potvrdila správu poľského denníka Puls Biznesu. Denník, ktorý citoval nemenované zdroje, uviedol, že Engie chce predať majetok za 500 mil. eur, vrátane elektrárne v meste Polaniec na juhovýchode krajiny.

Hovorkyňa spoločnosti Engie v Paríži konštatovala, že firma sa v závere januára rozhodla vyzvať potenciálnych investorov, aby prejavili záujem o elektráreň Polaniec v rámci strategickej revízie svojho majetku. Engie plánuje do roku 2018 predať aktíva v hodnote zhruba 10 mld. eur, vrátane elektrární na fosílne palivá, keďže sa chce orientovať na plynárenské siete, na energiu z obnoviteľných zdrojov a na služby v oblasti energetiky.

Polaniec je piatym najväčším výrobcom elektriny v Poľsku. Výroba elektriny z uhlia je v krajine väčšinou stratová pre vysoké náklady na emisie CO2 a zastaranú infraštruktúru, ktorá si vyžaduje neustále investície. Lokálne energetické skupiny kompenzujú tieto straty inými oblasťami podnikania vrátane distribúcie. Engie však nemá v krajine vlastnú distribučnú sieť.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?