Francúzska firma EDF s výrazným poklesom zisku

16. februára 2016 11:26

Francúzska energetická firma vlani evidovala zníženie čistého zisku na 1,19 mld. eur z úrovne 3,7 mld. eur v predošlom roku.

EDF
Centrála EDF v Paríži SITA/AP

Čistý zisk francúzskej štátnej energetickej spoločnosti EDF v roku 2015 klesol o 68 % v dôsledku odpisu hodnoty majetku a tvorby rezerv. Čistý zisk firmy za minulý rok sa znížil na sumu 1,19 mld. eur z úrovne 3,7 mld. eur, na ktorej bol v predchádzajúcom roku. Jadrový zisk spoločnosti za rok 2015 posilnil o 1,9 % na 17,6 mld. eur a jej obrat stúpol o 2,2 % na 75,01 mld. eur.

EDF prekvapila analytikov, keď rozhodla, že svoje dividendy znižuje na 1,10 eura na akciu. V predošlých troch rokoch vyplácala dividendy v sume 1,25 eura na akciu. Analytici prognózovali, že výška dividend sa na úrovni 1,25 eura na akciu udrží. Napriek tomu sa cena akcií EDF v utorok pri otvorení obchodovania na burze zvýšila o 5 % na 10,80 eura za kus. Analytici totiž uviedli, že podľa trhu redukcia dividend je podporou pre napäté financie firmy.

Spoločnosť EDF ďalej uviedla, že stále plánuje vybudovať jadrovú elektráreň Hinkley Point vo Veľkej Británii. Generálny riaditeľ EDF Jean-Bernard Levy povedal, že investičné rozhodnutie o postavení dvoch reaktorov za 18 mld. libier (GBP) sa približuje. Konštatoval, že EDF rokuje o konečných detailoch s čínskym partnerom.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?