Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EDF
Centrála EDF v Paríži SITA/AP
16. februára 2016 11:26 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Francúzska firma EDF s výrazným poklesom zisku

Francúzska energetická firma vlani evidovala zníženie čistého zisku na 1,19 mld. eur z úrovne 3,7 mld. eur v predošlom roku.

Čistý zisk francúzskej štátnej energetickej spoločnosti EDF v roku 2015 klesol o 68 % v dôsledku odpisu hodnoty majetku a tvorby rezerv. Čistý zisk firmy za minulý rok sa znížil na sumu 1,19 mld. eur z úrovne 3,7 mld. eur, na ktorej bol v predchádzajúcom roku. Jadrový zisk spoločnosti za rok 2015 posilnil o 1,9 % na 17,6 mld. eur a jej obrat stúpol o 2,2 % na 75,01 mld. eur.

EDF prekvapila analytikov, keď rozhodla, že svoje dividendy znižuje na 1,10 eura na akciu. V predošlých troch rokoch vyplácala dividendy v sume 1,25 eura na akciu. Analytici prognózovali, že výška dividend sa na úrovni 1,25 eura na akciu udrží. Napriek tomu sa cena akcií EDF v utorok pri otvorení obchodovania na burze zvýšila o 5 % na 10,80 eura za kus. Analytici totiž uviedli, že podľa trhu redukcia dividend je podporou pre napäté financie firmy.

Spoločnosť EDF ďalej uviedla, že stále plánuje vybudovať jadrovú elektráreň Hinkley Point vo Veľkej Británii. Generálny riaditeľ EDF Jean-Bernard Levy povedal, že investičné rozhodnutie o postavení dvoch reaktorov za 18 mld. libier (GBP) sa približuje. Konštatoval, že EDF rokuje o konečných detailoch s čínskym partnerom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame