Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Fessenheim Francúzsko
Atómová elektráreň Fessenheim na východe Francúzska SITA/AP
23. júla 2015 12:30 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Francúzi znižujú závislosť od jadrovej energetiky

Návrh zákona, ktorý v dolnej komore parlamentu odobrila socialistická väčšina, ráta v priebehu desiatich rokov so znížením podielu jadrovej energie zo 75 na 50 percent.

Francúzski zákonodarcovia schválili dnes návrh právnej normy ohľadom zníženia závislosti krajiny od jadrovej energie v prospech obnoviteľných zdrojov energie. Informovala o tom agentúra DPA.

Návrh zákona, ktorý v dolnej komore parlamentu odobrila socialistická väčšina, ráta v priebehu desiatich rokov so znížením podielu jadrovej energie zo 75 na 50 percent. Legislatíva zároveň požaduje, aby bolo množstva emisií oxidu uhličitého v roku 2050 o 75 percent menej než v roku 1990.

Vláda hodlá zvýšiť podiel obnoviteľnej energie v roku 2030 o 40 percent a zároveň do roku 2050 znížiť spotrebu energie o 50 percent.

Podľa konzervatívnej opozície však tieto ciele nie sú reálne a predmetné opatrenie prinesie zvýšenie cien za energiu, čo poškodí domácnosti aj priemysel. Nová iniciatíva za zníženie emisií skleníkových plynov taktiež nalieha na občanov, aby začali viac používať automobily na elektrický pohon. Tí, ktorí sa zapoja do tohto environmentálneho projektu, dostanú od vlády prémiu vo výške 10.000 eur.

Na území Francúzska sa nachádza 58 jadrových reaktorov a 19 atómových elektrární. Na základe predloženého plánu by malo dôjsť k zatvoreniu približne 20 z nich. V decembri sa v Paríži bude konať konferencia o klimatických zmenách.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies