Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
29. februára 2016 9:00 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Francúzi sa nebránia predĺžiť životnosť reaktorov

Životnosť reaktorov, ktoré prevádzkuje spoločnosť EDF, by sa mohla predĺžiť zo 40 na 50 rokov.

Francúzska vláda je ochotná podporiť desaťročné predĺženie životnosti jadrových reaktorov v krajine. Ide o reaktory, ktoré prevádzkuje spoločnosť EDF. Informovala o tom francúzska ministerka pre energetiku Segolene Royalová. Jadrové elektrárne vyrábajú 75 % elektrickej energie vo Francúzsku.

Jadrová energetika sa dostala pod drobnohľad po katastrofe v roku 2011, ktorá sa odohrala vo Fukušime. Francúzsko prisľúbilo, že závislosť na jadrovej energetike zmierni na 50 %. Ministerka Royalová pripustila predĺženie životnosti jadrových reaktorov zo 40 na 50 rokov. „Áno, som pripravená dať zelenú, zjavne bude závisieť na názore orgánu pre jadrový dozor (ASN)… francúzski občania za roky investovali veľa do jadrových reaktorov,“ povedala. Spoločnosť EDF prevádzkuje 58 % jadrových reaktorov vo Francúzsku.

ASN má právomoc zastaviť inštaláciu jadrových zariadení, ak v akejkoľvek chvíli identifikuje riziká. Je to jediný orgán s právomocou predĺžiť životnosť reaktorov nad 40 rokov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame