Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina
Elektrické vedenie SITA
22. mája 2013 8:00 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Francúzi rokujú o SSE už len s Čechmi

Energetický a průmyslový holding (EPH) je jediným kandidátom na získanie minoritného podielu Stredoslovenskej energetiky, a.s. (SSE). Česká energetická skupina EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, totiž získala exkluzivitu na rokovania o predaji 49-percentného podielu SSE, ktorý chce predať francúzska spoločnosť Electricité de France (EDF). „Naša spoločnosť rozhodnutie EDF o udelení exkluzivity víta. Viac informácií k transakcii však poskytneme po jej dokončení,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca EPH Daniel Častvaj. Podľa neho celá transakcia by sa mohla ukončiť počas niekoľkých dní.

V utorok sa objavili prvé medializované informácie, že sa firma EPH s najväčšou pravdepodobnosťou stane novým minoritným akcionárom SSE. Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré je vykonávateľom akcionárskych práv majoritného podielu SSE, však túto informáciu zatiaľ nepotvrdilo. „Jednoznačne túto informáciu nepotvrdzujem,“ zdôraznil hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič. Hovorkyňa SSE Jana Bolibruchová sa k celej záležitosti vyjadrovať nechce a odporučila nám, aby sme sa obrátili na centrálu francúzskej spoločnosti. Tá sa zatiaľ k celej záležitosti nevyjadrila a poslala len strohú reakciu: „Ďakujeme vám za váš záujem o EDF, dostali sme vašu správu a bude vybavená čo najskôr“. Podľa medializovaných informácií by sa mala hodnota predávaného podielu pohybovať na úrovni 400 až 500 mil. eur.

Stredoslovenská energetika dodáva energiu pre takmer 712 tisíc zákazníkov. Okrem elektrickej energie dodáva svojim zákazníkom aj zemný plyn. Pôsobí najmä na strednom Slovensku, kde pôsobí už viac ako 85 rokov. Francúzsky investor Electricité de France kúpil 49-percentný podiel v SSE pred viac ako desiatimi rokmi za 158 mil. eur. Zvyšok akcií drží v rukách štát, prostredníctvom Fondu národného majetku SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame