Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Francúzi odchádzajú z firmy Pozagas

Nafta
Ilustračné foto. Nafta, a.s.

Majoritný 65-percentný podiel v Pozagase už vlastní spoločnosť Nafta.

V spoločnosti Pozagas, ktorá sa zaoberá skladovaním plynu, sa zmenila akcionárska štruktúra. Z firmy odchádza francúzsky akcionár, spoločnosť GDF International, ktorá vlastnila 30 % akcií. Jej podiel na základe právoplatného rozhodnutia Protimonopolného úradu SR (PMÚ) prevzala spoločnosť Nafta, ktorá bude po novom vlastníkom 65-percentného podielu. Zvyšný 35-percentný podiel v spoločnosti Pozagas zostal v rukách firmy SPP Infrastructure.

V SPP Infrastructure drží 51-percentný podiel štátny Slovenský plynárenský priemysel. Zvyšok akcií kontroluje Energetický a průmyslový holding (EPH). V Nafte je majoritným 56,15-percentným vlastníkom SPP Infrastructure. Zvyšné akcie vlastní Czech Gas Holding Investment.

Rozhodovanie PMÚ

PMÚ v máji tohto roka začal správne konanie vo veci koncentrácie, ktorá spočívala v získaní nepriamej výlučnej kontroly EPH nad firmou Pozagas. Koncom novembra nakoniec úrad schválil túto koncentráciu. „Z predložených informácií a podkladov úrad zistil, že koncentráciou nedochádza k posilneniu strategickej trhovej pozície skupiny EPH. Pritom nebolo preukázané ani to, že by sa predmetnou koncentráciou odstránil stupeň nezávislosti podnikateľa Pozagas od podnikateľa EPH. Úrad dospel k záveru, že sa značne nenaruší účinnú súťaž na relevantnom trhu,“ informovala hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská.

Dlhodobá spolupráca

Spoločnosť Pozagas je vlastníkom a prevádzkovateľom podzemného zásobníka zemného plynu Láb 4. stavba, ktorý sa nachádza vo východnej časti Viedenskej panvy v blízkosti mesta Malacky. Spomínaný plynový zásobník v súčasnosti predstavuje zhruba 19 % uskladňovacích kapacít Slovenska. Svoje skúsenosti a know-how v oblasti obsluhy a údržby zariadení, kompresnej práce, odborného poradenstva pri ložiskovo-geologickoma procesnom inžinieringu či podzemných opráv sond poskytuje Nafta spoločnosti Pozagas už dlhodobo.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 19. decembra 2017 13:52Zdroj vEnergetike.sk/SITA
K téme , ,

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...