Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nafta
Ilustračné foto. Nafta, a.s.
19. decembra 2017 13:52 PlynAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Francúzi odchádzajú z firmy Pozagas

Majoritný 65-percentný podiel v Pozagase už vlastní spoločnosť Nafta.

V spoločnosti Pozagas, ktorá sa zaoberá skladovaním plynu, sa zmenila akcionárska štruktúra. Z firmy odchádza francúzsky akcionár, spoločnosť GDF International, ktorá vlastnila 30 % akcií. Jej podiel na základe právoplatného rozhodnutia Protimonopolného úradu SR (PMÚ) prevzala spoločnosť Nafta, ktorá bude po novom vlastníkom 65-percentného podielu. Zvyšný 35-percentný podiel v spoločnosti Pozagas zostal v rukách firmy SPP Infrastructure.

V SPP Infrastructure drží 51-percentný podiel štátny Slovenský plynárenský priemysel. Zvyšok akcií kontroluje Energetický a průmyslový holding (EPH). V Nafte je majoritným 56,15-percentným vlastníkom SPP Infrastructure. Zvyšné akcie vlastní Czech Gas Holding Investment.

Rozhodovanie PMÚ

PMÚ v máji tohto roka začal správne konanie vo veci koncentrácie, ktorá spočívala v získaní nepriamej výlučnej kontroly EPH nad firmou Pozagas. Koncom novembra nakoniec úrad schválil túto koncentráciu. „Z predložených informácií a podkladov úrad zistil, že koncentráciou nedochádza k posilneniu strategickej trhovej pozície skupiny EPH. Pritom nebolo preukázané ani to, že by sa predmetnou koncentráciou odstránil stupeň nezávislosti podnikateľa Pozagas od podnikateľa EPH. Úrad dospel k záveru, že sa značne nenaruší účinnú súťaž na relevantnom trhu,“ informovala hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská.

Dlhodobá spolupráca

Spoločnosť Pozagas je vlastníkom a prevádzkovateľom podzemného zásobníka zemného plynu Láb 4. stavba, ktorý sa nachádza vo východnej časti Viedenskej panvy v blízkosti mesta Malacky. Spomínaný plynový zásobník v súčasnosti predstavuje zhruba 19 % uskladňovacích kapacít Slovenska. Svoje skúsenosti a know-how v oblasti obsluhy a údržby zariadení, kompresnej práce, odborného poradenstva pri ložiskovo-geologickoma procesnom inžinieringu či podzemných opráv sond poskytuje Nafta spoločnosti Pozagas už dlhodobo.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame