Francúzi obmedzujú svoju účasť pri ťažbe ropy v Kanade

22. septembra 2015 9:32

Francúzska ropná firma Total za 310 mil. kanadských dolárov predala 10-percentný podiel v projekte ťažby ropy z pieskov kanadskej spoločnosti Suncor Energy.

Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net

Francúzska ropná spoločnosť Total obmedzuje podnikanie v oblasti ťažby ropy z pieskov v Kanade a kanadskej spoločnosti Suncor Energy predala 10-percentný podiel v projekte Fort Hills, v rámci ktorého sa bude ropa z pieskov ťažiť v provincii Alberta. Podiel v projekte, ktorý ráta s ťažbou 180 tis. barelov ropy denne, Total predal za 310 mil. kanadských dolárov (CAD).

Predaj musí schváliť regulačný úrad a očakáva sa, že sa uzavrie do konca tohto roka. Spoločnosť Suncor tak v projekte Fort Hills získa 50,8-percentný podiel. Total si v projekte ponechá 29,2-percentný podiel a tretí partner, spoločnosť Teck Resources Ltd, vlastní 20 %. V rámci projektu sa ťažba ropy začne v štvrtom kvartáli roku 2017. Kanadské ropné piesky sú treťou najväčšou globálnou zásobou ropy, ale vzhľadom na rozsah projektov je ťažba z nich jednou z najnákladnejších na svete.

Keďže globálne ceny ropy klesli na zhruba 46 USD za barel z úrovne vyše 100 USD, na ktorej boli v júni 2014, množstvo projektov sa odložilo. V prípade projektu Fort Hills sa však očakáva jeho dokončenie vzhľadom na už investovaný kapitál.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?