Fotovoltici protestovali

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slnečná elektráreň solárny panel OZE
Ilustračné foto. Zdroj: duron123/FreeDigitalPhotos.net

Predstavitelia SAPI sa obávajú krachov a prepúšťania. V sankcionovaní za nesplnené povinnosti vidia nástroj na ich likvidáciu.

Zástupcovia Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI) v pondelok odovzdali protestné stanovisko v sídlach všetkých troch distribučných spoločností. Spolu s ním venovali distribučkám aj adventný a zároveň pohrebný veniec. Ako vyhlásila SAPI, výrobcom energie z obnoviteľných zdrojov totiž naozaj hrozí krach a prepúšťanie zamestnancov. Dôvodom je údajné nesplnenie si formálnej povinnosti. Do 15. augusta totiž musia výrobcovia energie oznámiť plán výroby elektriny na nasledujúci rok. „Z doterajšej formality sa po zmene zákona stal nástroj na ich likvidáciu. Veľkej časti firiem hrozí, že prídu o podporu vo forme štátom garantovanej ceny. Mnohí si túto povinnosť splnili buď vo forme nových zmlúv, ktoré uzatvárali, alebo doklad poslali dokonca aj v predstihu,“ tvrdí Veronika Galeková zo SAPI.

Podľa Galekovej im totiž distribučná spoločnosť však oznámila, že napríklad dokument poslaný z pošty 13. augusta neuzná. „Aj takéto prejavy svojvôle svedčia o účelovosti opatrenia,“ vyhlasila Galeková. Na sankcie tak podľa nej doplatia predovšetkým menší výrobcovia, napríklad poľnohospodárske družstvá s vlastnými bioplynovými stanicami, alebo píla na východnom Slovensku s desiatkami zamestnancov, ktorým hrozí prepustenie. „Práve takéto typy prevádzok môže strata podpory v roku 2015 doslova zlikvidovať,“ uvádza SAPI.

Asociácia zároveň avizuje ďalšie kroky, ktoré však zatiaľ nekonkretizovala. „Ide o politickú objednávku. Vláda prisľúbila na rok 2015 elektrinu lacnejšiu o 10 % a jednoducho musí nájsť zdroje, z ktorých vykryje náklady na splnenie tohto záväzku. Vo výrobcoch energie z obnoviteľných zdrojov si našla obeť,“ uviedla Galeková.

Povinnosť informovať o pláne výroby na budúci rok nie je nová. Tento rok je však prvým rokom, kedy sa regulačný úrad rozhodol neplnenie týchto povinností sankcionovať, a to odobratím podpory na nasledujúci kalendárny rok. Niektorí výrobcovia taktiež robili chybu, keď vynechali v rámci svojej oznamovacej povinnosti buď distribučnú spoločnosť alebo regulačný úrad.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví