Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto SITA
11. júna 2013 12:35 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Fitch pridelila spoločnosti eustream rating A-

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v utorok pridelila spoločnosti eustream, a.s. dlhodobý úverový rating (IDR) na stupni A-. Agentúra tiež predbežne udelila známku A- dlhopisom v objeme 750 mil. eur, ktoré plánuje vydať dcéra Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP), spoločnosť SPP Infrastructure Financing B.V. Garantom dlhopisov je eustream. Čisté výnosy firma prevedie na svoju matku SPP. Tá ich využije čiastočne na splatenie

existujúceho dlhu a zvyšok postúpi svojim koncovým akcionárom, ktorými sú Slovenská republika a Energetický a průmyslový holding (EPH). Dlhodobý emisný rating eustream aj rating dlhopisov bude agentúra Fitch ďalej monitorovať a konečné rozhodnutie oznámi po zavŕšení reštrukturalizácie skupiny SPP. Rating eustream tak môže zostať bez zmeny na úrovni A-, prípadne ho môže agentúra upraviť o jeden stupeň smerom nahor alebo nadol.

Agentúra Fitch minulý týždeň ponechala ratingy spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) v procese revízie s možnosťou zníženia (RWN). Dlhodobé ratingy v domácej a cudzej mene agentúra v súčasnosti hodnotí na stupni A-. Rozhodnutie pokračovať v revízii agentúra zdôvodnila možnými zmenami internej štruktúry skupiny SPP v nadväznosti na zmenu vlastníckych vzťahov z januára tohto roku.

Jednou z možností, ktoré zvažujú akcionári SPP, je oddelenie divízie dodávok plynu a zmena vnútornej štruktúry skupiny. To by mohlo spôsobiť, že SPP holding bude v kľúčových divíziách SPP Distribúcia a.s. a a eustream, a.s, ktoré generujú hotovosť, kontrolovať 51 % namiesto súčasných 100 %, upozorňuje Fitch. O tom, či revízia vyústi do zhoršenia ratingov, Fitch rozhodne v čase, keď bude definitívne známa novú štruktúra skupiny. Do režimu RWN zaradila agentúra SPP 20. decembra 2012.

Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku Slovenskej republiky (51 %) a Energetický a průmyslový holding (49 %).

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame