Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eustream
Ilustračné foto SITA
30. januára 2015 15:37 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Fitch potvrdil rating spoločnosti Eustream

Dlhodobý emisný rating potvrdila agentúra slovenskému prepravcovi plynu na stupni A- so stabilným výhľadom.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila v piatok slovenskému prepravcovi zemného plynu, spoločnosti Eustream, dlhodobý emisný rating (IDR) na stupni A- so stabilným výhľadom. Agentúra uviedla, že potvrdenie ratingu odzrkadľuje dobrý podnikateľský profil firmy. Konštatovala, že podnikateľský a finančný profil spoločnosti vyplýva predovšetkým z jej postavenia ako operátora národného prepravného systému na Slovensku a z toho, že prepravuje plyn na najdôležitejšej trase pre veľkých ruských dodávateľov plynu do Európy. Ide o trasu, ktorá tvorí zhruba polovicu celkovej prepravnej kapacity plynu z Ruska do západnej Európy a zároveň zhruba štvrtinu celkovej dovoznej kapacity Európy prostredníctvom plynovodov.

Fitch poznamenáva, že väčšina toku hotovosti firmy Eustream je založená na dlhodobých zmluvách s veľkými ruskými dodávateľmi plynu, ktoré sú platné do roku 2028, a niekoľkých iných dlhodobých zmluvách so stredoeurópskymi a západoeurópskymi dodávateľmi plynu, ktoré sú v priemere platné ešte päť rokov. Okrem rastúceho počtu malých a krátkodobých kontraktov Eustream otvoril nové spojenie s Ukrajinou.

Podmienky všetkých platných zmlúv sú pre Eustream výhodné, pretože v rámci nich úplne platí, že dodávatelia platia za celú objednanú kapacitu prepravy bez ohľadu na skutočné objemy dodávok, dodáva Fitch. Tieto podmienky sa podľa agentúry osvedčili pri neočakávanom prerušení toku plynu v januári 2009, kedy platby za objednaný objem prepravy pokračovali napriek tomu, že zhruba dva týždne sa plyn nedodával. Fitch konštatuje, že Eustream je vysoko ziskový a nepotrebuje veľké kapitálové výdavky. Zhruba 90 % tržieb firmy je denominovaných v eurách a zvyšok v amerických dolároch, čo obmedzuje riziká vyplývajúce z vývoja na devízových trhoch, poznamenala agentúra.

Stopercentným vlastníkom Eustreamu je firma SPP Infrastructure, v ktorej má Slovenský plynárenský priemysel ovládaný štátom 51-percentný podiel a 49-percentný podiel Slovak Gas Holding B.V., ktorý vlastní česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH).

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies