Fitch potvrdil hodnotenie úverovej spoľahlivosti Enelu

12. júna 2016 18:56
SITA

Dlhodobý emisný rating (IDR) agentúra spoločnosti potvrdila na úrovni BBB+ so stabilným výhľadom.

Enel
Ilustračné foto endesa.com

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila talianskej energetickej spoločnosti Enel dlhodobý emisný rating (IDR) na úrovni BBB+ so stabilným výhľadom. Potvrdenie hodnotenia úverovej spoľahlivosti firmy podľa agentúry odzrkadľuje to, že v jej podnikateľskom pláne existuje rovnováha medzi rastom a udržateľnosťou zadlženosti. Fitch dodáva, že skupina Enel sa neangažuje v rozsiahlych projektoch po tom, ako sa dohodla ma predaji Slovenských elektrární. Tým sa podľa agentúry zredukovalo riziko, že jej náklady budú z dlhodobého hľadiska vyššie, ako očakáva.

Spoločnosť Enel smerom nahor revidovala rast kapitálových výdavkov v rokoch 2016 až 2019, a to na sumu 17 mld. eur z pôvodne plánovanej úrovne 14,3 mld. eur. Tento plán ráta s rastom zisku pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) na 17,3 mld. eur v roku 2019, čiže o 15 % v porovnaní s rokom 2015. „Sme presvedčení, že Enel má dostatočnú finančnú flexibilitu pri sústreďovaní sa na rast, vzhľadom na prejavenú odolnosť a manažérske kroky podniknuté v posledných troch rokoch,“ uviedla v tejto súvislosti agentúra Fitch.

Enel sa na konci minulého roka dohodol na predaji svojho podielu v Slovenských elektrárňach skupine EPH. Predaj akcií sa uskutoční v dvoch fázach. V prvej fáze získa EPH 33-percentný podiel elektrární a po dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce aj zvyšný 33-percentný podiel. Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?