Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Budova spoločnosti SPP
Budova spoločnosti SPP SITA
28. februára 2014 18:15 PlynAktuality od SITASITA

Fitch pokračuje v revízii ratingu SPP

Agentúra predpokladá, že dlhodobý emisný rating (IDR) Slovenského plynárenského priemyslu zníži zo stupňa A- na úroveň BBB-. Agentúra Fitch v piatok zároveň oznámila, že pokračuje aj v procese posudzovania dlhodobého emisného ratingu (IDR) spoločnosti SPP – distribúcia a spoločnosti eustream.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch pokračuje v revízii dlhodobého emisného ratingu (IDR) Slovenského plynárenského priemyslu .a. s. (SPP) v zahraničnej a domácej mene, ktorý je na úrovni A-, s možnosťou jeho zníženia. Revíziu ratingu agentúra začala v decembri a v piatok uviedla, že ju uzavrie po ukončení reorganizácie SPP.

Podrobnosti reštrukturalizácie

Fitch konštatuje, že v decembri 2013 slovenská vláda a Energetický a průmyslový holding (EPH) uzavreli dohodu o kúpe, z ktorej vyplývajú podrobnosti reštrukturalizácie SPP Group. Na základe dohody sa slovenská vláda stane jediným akcionárom SPP a.s. a jej divízií podnikajúcich v oblasti dodávok a obchodu s plynom. SPP Infrastructure sa stane vlastníkom terajších dcér SPP podnikajúcich v oblasti prepravy plynu, jeho distribúcie a uskladňovania.

SPP Infrastructure bude vlastniť spoločnosť SPP, a to 51-percentný podiel, a Slovak Gas Holding (SGH), 49-percentný podiel. Manažérsku kontrolu nad SPP Infrastructure bude mať SGH, ktorý kontroluje EPH, a teda konečné vlastníctvo a riadenie dcér SPP sa nezmení. Agentúra Fitch ďalej uviedla, že sa vo svojej analýze sústredí skôr na prijaté a očakávané dividendy od SPP Infrastructure ako na konsolidovaný zisk. Fitch v súčasnosti odhaduje, že to môže viesť k zníženiu ratingu SPP na stupeň BBB-.

O SPP

Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch.

Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, kúpila začiatkom minulého roka 49-percentný podiel SPP od bývalých akcionárov, spoločností GDF Suez a EDF, za 2,6 mld. eur. Začiatkom decembra sa objavili informácie, že zo spoločnosti EPH plánuje odísť podnikateľ Kellner. Ten chce predať svoj vyše 44-percentný podiel zvyšným akcionárom.

Posudzujú aj ďalšie firmy skupiny

Agentúra Fitch v piatok zároveň oznámila, že pokračuje aj v procese posudzovania dlhodobého emisného ratingu (IDR) spoločnosti SPP – distribúcia, a.s., ktorý je v súčasnosti na stupni A-. Pokračovanie posudzovania ratingu odzrkadľuje neistotu v súvislosti s tým, aké silné bude spojenie SPP – distribúcia s jej potenciálnou novou bezprostrednou materskou firmou SPP Infrastructure, a neukončenú reštrukturalizáciu SPP Group.

Rovnako agentúra Fitch pokračuje v procese posudzovania dlhodobého emisného ratingu (IDR) spoločnosti eustream a.s., ktorý je na stupni A-. Pokračovanie posudzovania ratingu tiež odzrkadľuje neistotu v súvislosti s tým, aké silné bude spojenie firmy eustream s jej potenciálnou novou bezprostrednou materskou firmou SPP Infrastructure a neukončenú reštrukturalizáciu SPP Group.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame