Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Fitch pokračuje v revízii ratingu SPP

Budova spoločnosti SPP
Budova spoločnosti SPP SITA

Agentúra predpokladá, že dlhodobý emisný rating (IDR) Slovenského plynárenského priemyslu zníži zo stupňa A- na úroveň BBB-. Agentúra Fitch v piatok zároveň oznámila, že pokračuje aj v procese posudzovania dlhodobého emisného ratingu (IDR) spoločnosti SPP – distribúcia a spoločnosti eustream.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch pokračuje v revízii dlhodobého emisného ratingu (IDR) Slovenského plynárenského priemyslu .a. s. (SPP) v zahraničnej a domácej mene, ktorý je na úrovni A-, s možnosťou jeho zníženia. Revíziu ratingu agentúra začala v decembri a v piatok uviedla, že ju uzavrie po ukončení reorganizácie SPP.

Podrobnosti reštrukturalizácie

Fitch konštatuje, že v decembri 2013 slovenská vláda a Energetický a průmyslový holding (EPH) uzavreli dohodu o kúpe, z ktorej vyplývajú podrobnosti reštrukturalizácie SPP Group. Na základe dohody sa slovenská vláda stane jediným akcionárom SPP a.s. a jej divízií podnikajúcich v oblasti dodávok a obchodu s plynom. SPP Infrastructure sa stane vlastníkom terajších dcér SPP podnikajúcich v oblasti prepravy plynu, jeho distribúcie a uskladňovania.

SPP Infrastructure bude vlastniť spoločnosť SPP, a to 51-percentný podiel, a Slovak Gas Holding (SGH), 49-percentný podiel. Manažérsku kontrolu nad SPP Infrastructure bude mať SGH, ktorý kontroluje EPH, a teda konečné vlastníctvo a riadenie dcér SPP sa nezmení. Agentúra Fitch ďalej uviedla, že sa vo svojej analýze sústredí skôr na prijaté a očakávané dividendy od SPP Infrastructure ako na konsolidovaný zisk. Fitch v súčasnosti odhaduje, že to môže viesť k zníženiu ratingu SPP na stupeň BBB-.

O SPP

Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch.

Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, kúpila začiatkom minulého roka 49-percentný podiel SPP od bývalých akcionárov, spoločností GDF Suez a EDF, za 2,6 mld. eur. Začiatkom decembra sa objavili informácie, že zo spoločnosti EPH plánuje odísť podnikateľ Kellner. Ten chce predať svoj vyše 44-percentný podiel zvyšným akcionárom.

Posudzujú aj ďalšie firmy skupiny

Agentúra Fitch v piatok zároveň oznámila, že pokračuje aj v procese posudzovania dlhodobého emisného ratingu (IDR) spoločnosti SPP – distribúcia, a.s., ktorý je v súčasnosti na stupni A-. Pokračovanie posudzovania ratingu odzrkadľuje neistotu v súvislosti s tým, aké silné bude spojenie SPP – distribúcia s jej potenciálnou novou bezprostrednou materskou firmou SPP Infrastructure, a neukončenú reštrukturalizáciu SPP Group.

Rovnako agentúra Fitch pokračuje v procese posudzovania dlhodobého emisného ratingu (IDR) spoločnosti eustream a.s., ktorý je na stupni A-. Pokračovanie posudzovania ratingu tiež odzrkadľuje neistotu v súvislosti s tým, aké silné bude spojenie firmy eustream s jej potenciálnou novou bezprostrednou materskou firmou SPP Infrastructure a neukončenú reštrukturalizáciu SPP Group.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor SITADátum 28. februára 2014 18:15

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...