Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba more
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
2. mája 2016 10:24 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Firmy Halliburton a Baker Hughes sa zatiaľ nezlúčia

Pod neúspešný pokus o zlúčenie firiem sa podpísal nesúhlas amerického ministerstva spravodlivosti a Európskej komisie, ako aj nepriaznivé podmienky v odvetví v dôsledku nízkych cien ropy.

Americká spoločnosť Halliburton Co, ktorá je poskytovateľom služieb pre činnosť ropných polí, a jej konkurenčná firma Baker Hughes Inc v nedeľu oznámili, že ukončili ich pokus o zlúčenie. Príčinou ich neúspešnej fúzie v hodnote 28 mld. USD bol nesúhlas amerických a európskych protimonopolných úradov, ktoré sa obávali, že zlúčením druhej a tretej najväčšej firmy v odvetví by vznikol duopol a ceny v sektore vzrástli. Spoločnosti Halliburton a Baker Hughes sa na fúzii dohodli v novembri 2014, pričom ich zlúčenie bolo v tom čase ohodnotené na 34,6 mld. USD.

„Problémy pri získavaní zostávajúcich úradných povolení a celkové podmienky v priemysle, ktoré vážne poškodili ekonomickú stránku dohody, nás doviedli k záveru, že ukončenie fúzie je najlepším krokom,“ povedal šéf firmy Halliburton Dave Lesar. V dôsledku odstúpenia od zmluvy musí firma Halliburton svojmu rivalovi do stredy zaplatiť pokutu vo výške 3,5 mld. USD.

Americké ministerstvo spravodlivosti minulý mesiac podalo žalobu a žiadalo zastavenie fúzie, keďže by v sektore ostali len dvaja dominantní dodávatelia, a to nová kombinovaná spoločnosť a firma Schlumberger NV. Európska komisia tiež vyjadrila obavy, že zlúčenie by mohlo obmedziť hospodársku súťaž a inovácie.

Obe spoločnosti v súčasnosti zápasia s dôsledkami, ktoré majú nízke ceny ropy na ich klientov. Spoločnosť Halliburton minulý mesiac oznámila, že v prvom štvrťroku tohto roka zredukovala počet zamestnancov o 6 tisíc a zaúčtovala reštrukturalizačné náklady v sume 2,1 mld. USD, pričom išlo hlavne o vyplácanie odstupného a odpisy majetku. Tržby firmy počas januára až marca pre dlhodobý pokles cien ropy oslabili o 40,4 %. V prvom kvartáli sa nedarilo ani firme Baker Hughes, ktorá vykázala väčšiu než očakávanú stratu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies