Firmy Halliburton a Baker Hughes sa zatiaľ nezlúčia

2. mája 2016 10:24
SITA

Pod neúspešný pokus o zlúčenie firiem sa podpísal nesúhlas amerického ministerstva spravodlivosti a Európskej komisie, ako aj nepriaznivé podmienky v odvetví v dôsledku nízkych cien ropy.

Ropa ťažba more
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Americká spoločnosť Halliburton Co, ktorá je poskytovateľom služieb pre činnosť ropných polí, a jej konkurenčná firma Baker Hughes Inc v nedeľu oznámili, že ukončili ich pokus o zlúčenie. Príčinou ich neúspešnej fúzie v hodnote 28 mld. USD bol nesúhlas amerických a európskych protimonopolných úradov, ktoré sa obávali, že zlúčením druhej a tretej najväčšej firmy v odvetví by vznikol duopol a ceny v sektore vzrástli. Spoločnosti Halliburton a Baker Hughes sa na fúzii dohodli v novembri 2014, pričom ich zlúčenie bolo v tom čase ohodnotené na 34,6 mld. USD.

„Problémy pri získavaní zostávajúcich úradných povolení a celkové podmienky v priemysle, ktoré vážne poškodili ekonomickú stránku dohody, nás doviedli k záveru, že ukončenie fúzie je najlepším krokom,“ povedal šéf firmy Halliburton Dave Lesar. V dôsledku odstúpenia od zmluvy musí firma Halliburton svojmu rivalovi do stredy zaplatiť pokutu vo výške 3,5 mld. USD.

Americké ministerstvo spravodlivosti minulý mesiac podalo žalobu a žiadalo zastavenie fúzie, keďže by v sektore ostali len dvaja dominantní dodávatelia, a to nová kombinovaná spoločnosť a firma Schlumberger NV. Európska komisia tiež vyjadrila obavy, že zlúčenie by mohlo obmedziť hospodársku súťaž a inovácie.

Obe spoločnosti v súčasnosti zápasia s dôsledkami, ktoré majú nízke ceny ropy na ich klientov. Spoločnosť Halliburton minulý mesiac oznámila, že v prvom štvrťroku tohto roka zredukovala počet zamestnancov o 6 tisíc a zaúčtovala reštrukturalizačné náklady v sume 2,1 mld. USD, pričom išlo hlavne o vyplácanie odstupného a odpisy majetku. Tržby firmy počas januára až marca pre dlhodobý pokles cien ropy oslabili o 40,4 %. V prvom kvartáli sa nedarilo ani firme Baker Hughes, ktorá vykázala väčšiu než očakávanú stratu.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?