Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Firmy EPH a EP Infrastructure s novou akcionárskou štruktúrou

Nafta
Ilustračné foto SITA/AP

Z českého energetického holdingu definitívne odišiel slovenský podnikateľ Patrik Tkáč a finančná skupina J&T. Súčasťou EP Infrastructure sa stalo konzorcium globálnych inštitucionálnych investorov vedených firmou Macquarie Infrastructure and Real Assets.

Konzorcium globálnych inštitucionálnych investorov vedených a zastupovaných spoločnosťou Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) sa definitívne stalo 31-percentným akcionárom vo firme EP Infrastructure. Tá je kľúčovou dcérskou spoločnosťou Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorá na Slovensku kontroluje viacero energetických podnikov. Zvyšných 69 % akcií EP Infrastructure s manažérskou kontrolou zostáva v rukách EPH. Konzorcium zastupované správcom aktív MIRA tvoria fond Macquarie European Infrastructure Fund 5 a ďalší globálni inštitucionálni investori.

Ako informoval hovorca EPH Daniel Častvaj v nadväznosti na ukončenie vstupu globálnych inštitucionálnych investorov do spoločnosti EP Infrastructure sa uzavrela aj zmena akcionárskej štruktúry v EPH. Z českého energetického holdingu tak definitívne odišiel slovenský podnikateľ Patrik Tkáč a finančná skupina J&T. Po novom budú vlastniť EPH český podnikateľ Daniel Křetínský (94 %) a vybraní členovia manažmentu (6 %).

Finančná skupina získa za predaj svojho takmer 26-percentného podielu necelých 1,5 miliardy eur. Podnikateľ Patrik Tkáč zinkasuje za svoj vyše 37-percentný podiel 1,7 miliardy eur, na základe rastu hodnoty EPH v budúcich rokoch však môže získať celkom až 2,7 miliardy eur.

Energetický a průmyslový holding je stredoeurópska energetická skupina pôsobiaca prevažne v Českej republike, na Slovensku, v Nemecku, Taliansku, Maďarsku, vo Veľkej Británii a v Poľsku. Pod holding patrí viac ako 50 podnikov v oblasti ťažby uhlia, výroby tepla a elektriny z klasických aj obnoviteľných zdrojov, vrátane distribúcie týchto energií. Taktiež obchoduje s elektrinou a plynom. Zamestnáva takmer 25 tisíc ľudí. 

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 28. februára 2017 8:43Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...