Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nafta
Ilustračné foto SITA/AP
28. februára 2017 8:43 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Firmy EPH a EP Infrastructure s novou akcionárskou štruktúrou

Z českého energetického holdingu definitívne odišiel slovenský podnikateľ Patrik Tkáč a finančná skupina J&T. Súčasťou EP Infrastructure sa stalo konzorcium globálnych inštitucionálnych investorov vedených firmou Macquarie Infrastructure and Real Assets.

Konzorcium globálnych inštitucionálnych investorov vedených a zastupovaných spoločnosťou Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) sa definitívne stalo 31-percentným akcionárom vo firme EP Infrastructure. Tá je kľúčovou dcérskou spoločnosťou Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorá na Slovensku kontroluje viacero energetických podnikov. Zvyšných 69 % akcií EP Infrastructure s manažérskou kontrolou zostáva v rukách EPH. Konzorcium zastupované správcom aktív MIRA tvoria fond Macquarie European Infrastructure Fund 5 a ďalší globálni inštitucionálni investori.

Ako informoval hovorca EPH Daniel Častvaj v nadväznosti na ukončenie vstupu globálnych inštitucionálnych investorov do spoločnosti EP Infrastructure sa uzavrela aj zmena akcionárskej štruktúry v EPH. Z českého energetického holdingu tak definitívne odišiel slovenský podnikateľ Patrik Tkáč a finančná skupina J&T. Po novom budú vlastniť EPH český podnikateľ Daniel Křetínský (94 %) a vybraní členovia manažmentu (6 %).

Finančná skupina získa za predaj svojho takmer 26-percentného podielu necelých 1,5 miliardy eur. Podnikateľ Patrik Tkáč zinkasuje za svoj vyše 37-percentný podiel 1,7 miliardy eur, na základe rastu hodnoty EPH v budúcich rokoch však môže získať celkom až 2,7 miliardy eur.

Energetický a průmyslový holding je stredoeurópska energetická skupina pôsobiaca prevažne v Českej republike, na Slovensku, v Nemecku, Taliansku, Maďarsku, vo Veľkej Británii a v Poľsku. Pod holding patrí viac ako 50 podnikov v oblasti ťažby uhlia, výroby tepla a elektriny z klasických aj obnoviteľných zdrojov, vrátane distribúcie týchto energií. Taktiež obchoduje s elektrinou a plynom. Zamestnáva takmer 25 tisíc ľudí. 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame