Firme Total klesol zisk menej, ako sa očakávalo

27. apríla 2016 14:04
SITA

Za prvý kvartál francúzska ropná firma vykázala čistý upravený zisk 1,6 mld. USD, analytici očakávali 1,2 mld. USD.

Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP

Francúzska ropná spoločnosť Total v prvom kvartáli vykázala lepší čistý zisk, ako sa očakávalo, keďže vysoká produkcia a silný výkon rafinérskej a chemickej divízie pomohli obmedziť vplyv pretrvávajúceho poklesu cien ropy. Čistý upravený zisk firmy v prvom štvrťroku klesol o 37 % na 1,6 mld. USD. Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters však odhadovali, že bude iba vo výške 1,2 mld. USD.

Spoločnosť informovala, že v prvom kvartáli jej produkcia uhľovodíkov medziročne stúpla o 4 % na 2,479 mil. barelov ropného ekvivalentu denne. Divízia ťažby vytvorila čistý prevádzkový zisk v objeme 498 mil. USD. Výkon segmentu spracovania firmy Total, napriek medziročnému poklesu rafinérskych marží, zostal silný.

„Rafinérsko-chemická divízia v porovnaní s rokom 2015 zlepšila výsledky vďaka 94-percentnej miere využitia napriek poklesu rafinérskych marží na úroveň 35 USD na tonu,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ Patrick Pouyanne. Spoločnosť navrhla udržanie svojich dividend na nezmenenej úrovni 0,61 eura na akciu. Hodnota akcií firmy v stredu do 7:22 GMT posilnila o 1,4 %.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?