Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina ceny
Ilustračné foto SITA
18. februára 2014 12:55 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetikeSITA

Firme Slovakia Energy sa vlani darilo

Alternatívny dodávateľ energií dosiahol v minulom roku tržby vo výške 32,5 miliónov eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 88 %. Firme sa vlani podarilo medziročne navýšiť počet svojich zákazníkov na Slovensku o vyše 580 % na celkových 145 tisíc zákazníkov.

Alternatívny dodávateľ energií, spoločnosť Slovakia Energy, dosiahla v minulom roku tržby vo výške 32,5 mil. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 88 %. Firme sa vlani aj vďaka akvizícií iného alternatívneho dodávateľa podarilo medziročne navýšiť počet svojich zákazníkov na Slovensku o vyše 580 % na celkových 145 tisíc zákazníkov. Z toho pre takmer 85 tisíc spotrebiteľov dodávala spoločnosť elektrinu a viac ako 60 tisíc odberateľom plyn. „I keď pri oboch komoditách dominovali odberatelia z domácností, v objeme dodanej elektrickej energie predstavovali firmy a organizácie podiel viac ako 41 %,“ povedal na stretnutí s novinármi povedal konateľ spoločnosti Slovakia Energy Jiří Písařík

Chcú naďalej rásť

Slovakia Energy je súčasťou skupiny Bohemia Energy. Tá ku koncu vlaňajška evidovala necelých 700 tisíc zákazníkov, čo predstavuje medziročný nárast o 59 %. Tržby skupiny sa navýšili o 15 % na konečných zhruba 383 mil. eur. „V tomto roku očakávame nárast objemu celej skupiny na vyše 473 mil. eur, pričom v Slovakia Energy by mal obrat dosiahnuť 86,8 mil. eur,“ dodal Písařík. Podľa neho nárast objemu tržieb na Slovensku bude spojený najmä s minuloročnou akvizíciou alternatívneho dodávateľa energií, spoločnosti Energetické Centrum, keďže v minuloročných výsledkoch sa táto transakcia ešte úplne neprejavila. „Našim cieľom je naďalej rásť a získať v rámci skupiny jeden milión zákazníkov,“ konštatoval Písařík.

Veľkoobchodné ceny energií sa budú meniť

Alternatívny dodávateľ energií očakáva v najbližšom období pohyby cien na veľkoobchodných trhoch tak pri plyne ako aj pri elektrine. Kým pri cenách elektriny sa dá podľa firmy očakávať nárast, pri plyne by to mal byť trend opačný. „Ceny elektriny na veľkoobchodnom trhu sú na najnižšej úrovni za ostatných viac ako päť rokov. Dá sa teda predpokladať ich rast. Ceny zemného plynu sú pomerne vysoké, očakávame ich pokles,“ povedal Písařík.

Na vine je regulácia

Slovenský trh s dodávkami energií je podľa alternatívneho dodávateľa energií slabo rozvinutý. Jeho rozvoj vraj brzdí najmä nastavená regulačná politika. Podľa Písaříka je na slovenskom trhu badať, že niektorí dodávatelia už vzdávajú boj o pozíciu na slovenskom trhu s dodávkami energií. Okrem regulácie neprospieva podľa spoločnosti nášmu trhu ani to, že štát vlastní majoritné podiely v najväčších dodávateľských firmách či riadenie regulačného úradu nominantom vládnej strany. Dodávateľovi elektriny a plynu sa nepozdáva ani fakt, že hlavne ceny plynu sú nástrojom sociálnej politiky vládnej strany.

Slovakia Energy na slovenský trh vstúpila v roku 2008, kedy začala dodávať elektrinu malým a stredným podnikom. Od roku 2009 začala spoločnosť predávať elektrinu tiež domácnostiam. V druhej polovici roku 2011 firma vstúpila na trh so zemným plynom a túto komoditu dodáva zákazníkom zo segmentu domácností a podnikov. Spoločnosť Slovakia Energy je 100-percentne vlastnená materskou spoločnosťou Bohemia Energy, ktorá patrí medzi najväčších alternatívnych dodávateľov elektriny a plynu v Českej republike.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame