Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
20. novembra 2018 13:23 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Firme GA Drilling pomôže pri výskume s vrtami štát

Firma chce finančnú pomocvo výške 9,5 milióna eur  použiť na výskum novej technológie uzatvárania vyťažených vrtov používaných na ťažbu ropy či zemného plynu.

Vládny kabinet schválil poskytnutie návratnej finančnej výpomoci spoločnosti GA Drilling vo výške 9,6 mil. eur. Peniaze by mali smerovať na podporu priemyselného výskumu. „Ide o technologickú spoločnosť zameranú na priemyselný výskum a vývoj nových technológií pre hĺbkové vŕtanie a frézovanie pomocou plazmy, ktorá už úspešne implementovala viacero projektov v rámci Operačného programu Výskum a inovácie. Spoločnosť vlastní viac než desať patentov, ktoré chránia ňou vyvíjanú technológiu,“ informovalo Ministerstvo financií SR (MF).

V súčasnosti podľa ministerstva rastie dopyt po nových, efektívnejších a lacnejších technológiách umožňujúcich uzatváranie vrtov používaných na ťažbu ropy či zemného plynu pri čo najmenšom ekologickom dopade. „Výskum prelomovej technológie Plasmabit je odpoveďou na hlavné výzvy energetického segmentu uzatvárania vyťažených vrtov,“ dodalo ministerstvo s tým, že hlavným cieľom projektu je zakúpenie nevyhnutnej infraštruktúry pre zastrešenie testov plazmového zariadenia v prostredí vysokého tlaku.

Rezort financií je presvedčený, že vďaka realizácii spomínaného projektu sa bude môcť na Slovensku dokončiť fáza priemyselného výskumu predmetného plazmového systému. „To jest podpora v rámci tohto projektu nie je zameraná a nebude použitá na činnosti súvisiace s vývozom do tretích krajín alebo členských štátov, ale výhradne na podporu priemyselného výskumu v našej spoločnosti. GA Drilling má za sebou už úspešne etapu základného výskumu predmetnej plazmovej technológie a aktuálne je potrebné plne dokončiť priemyselný výskum,“ konštatovalo ministerstvo.

Náklady na projekt by sa mali vyšplhať na 16,7 milióna eur. Návratnú finančnú výpomoc vo výške 9,5 milióna eur by mala firma GA Drilling počas desiatich rokov. Úroková sadzba bola stanovená na jedno percento p.a. „Pohľadávka bude zabezpečená záložným právom na majetok spoločnosti GA Drilling v hodnote 11,333 milióna eur, čo zodpovedá vysokej úrovni kolateralizácie,“ uzavrelo ministerstvo.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame