Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Emisie
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
29. apríla 2014 16:04 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetikeSITA

Firmám končí čas na odovzdanie emisných kvót

Priemyselným či energetickým podnikom, ktoré si svoju povinnosť nesplnia, hrozí pokuta. Tá sa pohybuje vo výške 100 eur za každú tonu oxidu uhličitého.

Priemyselné a energetické podniky už nemajú veľa času na odovzdanie emisných kvót Ministerstvu životného prostredia SR. Termín im vyprší posledný aprílový deň. „Každoročne si musia firmy splniť povinnosť odovzdať emisné kvóty v takom objeme, akom emitovali CO2 počas predchádzajúceho roka,“ povedal pre náš portál riaditeľ spoločnosti Virtuse Energy Jan Fousek. Za jednu tonu vypusteného oxidu uhličitého musia podniky odovzdať jednu emisnú povolenku. Firmám, ktoré si svoju povinnosť nesplnia, hrozí pokuta. Tá sa pohybuje vo výške 100 eur za každú tonu oxidu uhličitého.

Prebytok emisných povoleniek

Podľa Európskej komisie sa vďaka tomuto systému podarilo počas prvého obchodovacieho obdobia znížiť emisie oxidu uhličitého v Európskej únii o vyše 5 %. Aj tak je však otázne, či systém s emisnými povolenkami má v súčasnosti zmysel v takej podobe v akej existuje. Trh, ktorý funguje už vyše deväť rokov, totiž už dlhšiu dobu zápasí s ich prebytkom. Povolenky sa podľa Fouseka naakumulovali počas rokov 2008 až 2012, a to v dôsledku hospodárskej krízy či zlého nastavenia celého systému. „Ceny sa prebytkom povoleniek prepadli z 30 eur za tonu na 2,5 eur za tonu,“ podotkol Fousek, podľa ktorého sa v súčasnosti pohybuje cena emisií v pásme 5,10 až 5,8 eur za tonu.

Nezabudnúť na investičný plán

Podniky, ktorých sa obchodovanie s emisnými povolenkami týka, by nemali zabúdať na vypracovanie dlhodobejšieho investičného plánu. Fousek totiž očakáva nárast cien emisií, keďže sa pripravuje reforma obchodovania s nimi. „V súčasnosti sú ceny veľmi nízke a firmy, ktoré potrebujú nakupovať by sa mali sústrediť na nákupy aspoň časti svojich emisií na roky 2015 až 2016, či už na spote, alebo prostredníctvom forwardov. Na ďalšie roky by sa mohli chrániť pred náhlym nárastom cien buď opciami, alebo si kúpiť forward s vysporiadaním v roku 2017 až 2020,“ radí Fousek.

Prečítajte si, čo nám povedal šéf Virtuse Energy Jan Fousek:

MINIROZHOVOR: Očakáva sa nárast cien emisných povoleniek

Teraz treba nakupovať

Aj analytik spoločnosti Virtuse Energy Milan Hudák radí podnikom v súčasnosti emisné povolenky nakupovať. Podľa neho sa totiž schyľuje k tzv. backloadingu, to znamená k presunu emisných kvót zo štátnych aukcií, v ktorých sa predávajú emisie na takmer každodennej báze. „Tento presun z rokov 2014 až 2016 v objeme 900 miliónov EUA emisií do rokov 2019 až 2020 by mohol znamenať nárast cien na úroveň približne 8 eur v roku 2014 až na 12 až 15 eur v rokoch 2015 až 2016,“ konštatoval Hudák.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame