Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Emisie
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
9. septembra 2014 8:30 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetikeSITA

Firma založená Prešovčanom ide na čínsky trh s emisiami

Do roku 2016, kedy sa očakáva ostré spustenie systému obchodovania s emisiami v Číne, sa chce stať firma Virtuse Group v tejto ázijskej krajine najväčšou zahraničnou obchodnou a poradenskou spoločnosťou v oblasti emisií.

Aj spoločnosť založená Slovákom môže preraziť na ďalekom a neúprosnom trhu. Firma Virtuse Group, ktorú v roku 2006 založil finančník s prešovskými koreňmi Rastislav Vasilišin, sa rozhodla využiť svoje skúsenosti s obchodovaním s emisiami na čínskom trhu. Práve tento trh s emisnými povolenkami čaká v blízkej budúcnosti rozmach. Číňania sa totiž rozhodli, že chcú znížiť množstvo skleníkových plynov, a to formou obchodovania s emisnými povolenkami. „Odkedy sme sa stabilizovali medzi piatimi hlavnými obchodníkmi s emisiami, jediný priestor na expanziu je mimo Európskej únie. Je preto pre nás prirodzeným krokom expandovať na čínskom trhu obchodovania s emisiami, ktorý je druhý najväčší na svete. Skúmame ďalšie potenciálne trhy po celom svete, avšak Čína je našou prvoradou prioritou v roku 2014,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk výkonný riaditeľ firmy Virtuse Group Ján Fousek.

Už sa porozhliadli

Spoločnosť už stihla navštíviť väčšinu čínskych provincií, ktoré participujú na systéme obchodovania s emisiami. „Uvedomili sme si, že môžeme významne pomôcť Číne na poli obchodovania s emisiami. Samozrejme si uvedomujeme, že čínsky trh je výzvou a budeme k nemu pristupovať s veľkou dávkou rešpektu. Vyberieme tím lokálnych expertov, ktorý začne s obchodovaním s emisiami v tomto roku v Shenzhene,“ doplnil Fousek. Podľa neho hlavným cieľom spoločnosti Virtuse Group je poskytnúť v čínskom Shenzhene obchodnú likviditu. „To je oblasť, ktorej sa najviac venujeme,“ spresnil Fousek. Do roku 2016, kedy sa očakáva ostré spustenie systému obchodovania s emisiami v Číne, sa chce stať firma Virtuse Group v tejto ázijskej krajine najväčšou zahraničnou obchodnou a poradenskou spoločnosťou v oblasti emisií.

Jeden z najväčších

Je známe, že Čína patrí medzi najväčších producentov skleníkových plynov. Ako približuje Fousek, v rámci boja proti tomuto problému čínske ministerstvo financií nedávno oznámilo plány na zavedenie takzvanej uhlíkovej dane pre producentov oxidu uhličitého. Krajina tiež v júli minulého roka spustila pilotný cap-and-trade program, ktorý je obdobou európskeho systému obchodovania s emisiami. Program sa má týkať regulácie 800 miliónov až jednej miliardy metrických ton emisií vyprodukovaných v budúcom roku. Európska komisia podpísala s Čínou dohodu o spolupráci v hodnote 25 miliónov eur, ktorá má pomôcť vytvoriť najväčší cap-and- trade trh mimo Európy.

Zaujímavý balkánsky trh

Spoločnosť Virtuse Group sa zaoberá nielen obchodovaním s emisiami, ale taktiež patrí medzi poskytovateľov komplexných služieb v oblasti obchodovania s energetickými komoditami. Jej klientmi sú energetické a priemyselné podniky z celej Európy. S elektrinou obchoduje v dvanástich krajinách. Skúsenosti v tomto smere chce najnovšie ponúknuť aj balkánskym krajinám. „Balkánsky trh je zatiaľ z pohľadu obchodovania s elektrickou energiou menej rozvinutý, vidíme tu preto veľký potenciál. V tomto regióne má zároveň najvýznamnejšie zastúpenie výroba energie vo vodných elektrárňach, ktoré sú ekologickým, no menej stabilným zdrojom. To spôsobuje problémy pri plánovaní dodávok ale aj výkyvy v cenách. Pomocou cezhraničných prenosov však vieme ponuku na balkánskom trhu rozšíriť o stabilné a cenovo zaujímavé dodávky,“ povedal zakladateľ firmy Rastislav Vasilišin.

Nadnárodný holding

Skupina Virtuse Group je nadnárodný holding s centrálou vo švajčiarskej Ženeve. Prostredníctvom svojich dcér a regulačných rozhodnutí pôsobí na trhoch Nemecka, Rakúska, Poľska, Slovinska, Maďarska, Česka, Slovenska, Rumunska, Bulharska, Srbska, Chorvátska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Macedónska, Grécka a Talianska. Dnešný holding vznikol na základoch bratislavskej spoločnosti Virtuse Wealth Management, ktorú v roku 2006 založil slovenský finančník Rastislav Vasilišin.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies