Firma založená Prešovčanom ide na čínsky trh s emisiami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Emisie
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Do roku 2016, kedy sa očakáva ostré spustenie systému obchodovania s emisiami v Číne, sa chce stať firma Virtuse Group v tejto ázijskej krajine najväčšou zahraničnou obchodnou a poradenskou spoločnosťou v oblasti emisií.

Aj spoločnosť založená Slovákom môže preraziť na ďalekom a neúprosnom trhu. Firma Virtuse Group, ktorú v roku 2006 založil finančník s prešovskými koreňmi Rastislav Vasilišin, sa rozhodla využiť svoje skúsenosti s obchodovaním s emisiami na čínskom trhu. Práve tento trh s emisnými povolenkami čaká v blízkej budúcnosti rozmach. Číňania sa totiž rozhodli, že chcú znížiť množstvo skleníkových plynov, a to formou obchodovania s emisnými povolenkami. „Odkedy sme sa stabilizovali medzi piatimi hlavnými obchodníkmi s emisiami, jediný priestor na expanziu je mimo Európskej únie. Je preto pre nás prirodzeným krokom expandovať na čínskom trhu obchodovania s emisiami, ktorý je druhý najväčší na svete. Skúmame ďalšie potenciálne trhy po celom svete, avšak Čína je našou prvoradou prioritou v roku 2014,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk výkonný riaditeľ firmy Virtuse Group Ján Fousek.

Už sa porozhliadli

Spoločnosť už stihla navštíviť väčšinu čínskych provincií, ktoré participujú na systéme obchodovania s emisiami. „Uvedomili sme si, že môžeme významne pomôcť Číne na poli obchodovania s emisiami. Samozrejme si uvedomujeme, že čínsky trh je výzvou a budeme k nemu pristupovať s veľkou dávkou rešpektu. Vyberieme tím lokálnych expertov, ktorý začne s obchodovaním s emisiami v tomto roku v Shenzhene,“ doplnil Fousek. Podľa neho hlavným cieľom spoločnosti Virtuse Group je poskytnúť v čínskom Shenzhene obchodnú likviditu. „To je oblasť, ktorej sa najviac venujeme,“ spresnil Fousek. Do roku 2016, kedy sa očakáva ostré spustenie systému obchodovania s emisiami v Číne, sa chce stať firma Virtuse Group v tejto ázijskej krajine najväčšou zahraničnou obchodnou a poradenskou spoločnosťou v oblasti emisií.

Jeden z najväčších

Je známe, že Čína patrí medzi najväčších producentov skleníkových plynov. Ako približuje Fousek, v rámci boja proti tomuto problému čínske ministerstvo financií nedávno oznámilo plány na zavedenie takzvanej uhlíkovej dane pre producentov oxidu uhličitého. Krajina tiež v júli minulého roka spustila pilotný cap-and-trade program, ktorý je obdobou európskeho systému obchodovania s emisiami. Program sa má týkať regulácie 800 miliónov až jednej miliardy metrických ton emisií vyprodukovaných v budúcom roku. Európska komisia podpísala s Čínou dohodu o spolupráci v hodnote 25 miliónov eur, ktorá má pomôcť vytvoriť najväčší cap-and- trade trh mimo Európy.

Zaujímavý balkánsky trh

Spoločnosť Virtuse Group sa zaoberá nielen obchodovaním s emisiami, ale taktiež patrí medzi poskytovateľov komplexných služieb v oblasti obchodovania s energetickými komoditami. Jej klientmi sú energetické a priemyselné podniky z celej Európy. S elektrinou obchoduje v dvanástich krajinách. Skúsenosti v tomto smere chce najnovšie ponúknuť aj balkánskym krajinám. „Balkánsky trh je zatiaľ z pohľadu obchodovania s elektrickou energiou menej rozvinutý, vidíme tu preto veľký potenciál. V tomto regióne má zároveň najvýznamnejšie zastúpenie výroba energie vo vodných elektrárňach, ktoré sú ekologickým, no menej stabilným zdrojom. To spôsobuje problémy pri plánovaní dodávok ale aj výkyvy v cenách. Pomocou cezhraničných prenosov však vieme ponuku na balkánskom trhu rozšíriť o stabilné a cenovo zaujímavé dodávky,“ povedal zakladateľ firmy Rastislav Vasilišin.

Nadnárodný holding

Skupina Virtuse Group je nadnárodný holding s centrálou vo švajčiarskej Ženeve. Prostredníctvom svojich dcér a regulačných rozhodnutí pôsobí na trhoch Nemecka, Rakúska, Poľska, Slovinska, Maďarska, Česka, Slovenska, Rumunska, Bulharska, Srbska, Chorvátska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Macedónska, Grécka a Talianska. Dnešný holding vznikol na základoch bratislavskej spoločnosti Virtuse Wealth Management, ktorú v roku 2006 založil slovenský finančník Rastislav Vasilišin.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať