Firma VUJE verí v stopercentnú bezpečnosť Mochoviec

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Atómová elektráreň Mochovce SE
Atómová elektráreň Mochovce SITA

Vyjadrenia talianskeho manažéra Maria Zadru o vysokej nebezpečnosti jadrových blokov považuje riaditeľ VUJE Matej Korec za prehnané.

Jeden z dodávateľov dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO), slovenská spoločnosť VUJE, je presvedčený, že nové jadrové bloky budú bezpečné. „Môžem vám stopercentne prehlásiť, že čo sa týka bezpečnosti jadrových blokov, neexistuje žiadna tolerancia. Z mojej pozície a z toho, aká je veľmi prísna kultúra bezpečnosti, viem garantovať, že nemusíme mať obavy, že by niečo, čo by stopercentne nespĺňalo legislatívne požiadavky, bolo spustené,“ povedal na stretnutí s novinármi generálny riaditeľ VUJE Matej Korec.

Prehnané vyjadrenia

Vyjadrenia talianskeho manažéra Maria Zadru, ktorý istý čas pracoval na dostavbe mochoveckých blokov, o vysokej nebezpečnosti jadrových blokov považuje Korec za prehnané. „Niektoré vyjadrenia sú vytrhnuté z kontextu. Ja nehovorím, že všetky jeho dotazy sú tohto charakteru, ale mám z jeho vystúpenia zmiešané pocity najmä kvôli tomu, pretože aj na adresu našej spoločnosti povedal dve nepravdy. Povedal, že sme získali nejaký kontrakt na dobudovanie dieslov, čo nie je pravda. Taktiež povedal, že sme posudzovali nejakú činnosť pre Úrad jadrového dozoru, ktorú sme aj na stavbe realizovali. V žiadnom prípade sme neposudzovali nejaké činnosti, ktoré sme aj realizovali, veď to by bol konflikt záujmu. To sa dá všetko jednoducho dokázať,“ dodal Korec.

Pripustil však, že niektoré podnety zo strany Zadru sa zakladali na pravde. „Áno poukázal na niektoré konkrétne veci, ktoré neboli v poriadku, ale tie veci sú príslušným orgánom známe a riešené. Z tohto súdim, že tie jeho informácie treba vyfiltrovať,“ zdôraznil Korec. Podľa neho je na mieste, že sa odborná či laická verejnosť zaujíma o projekt a volá potom, aby prostriedky na dostavbu boli vynaložené naozaj racionálne a zmysluplne. „Bolo množstvo diskusií na túto tému. Polemiky by sa mali vysvetliť, ale mali by sa vysvetliť korektne, teda na základe poctivých analýz a kompetentnými úradmi,“ konštatoval Korec.

Veria v termíny

Spoločnosť VUJE verí, že dostavba tretieho a štvrtého mochoveckého bloku by sa mohla stihnúť v stanovenom harmonograme. „Keď chceme byť energeticky sebestační, mať efektívnu energetickú stratégiu, tieto bloky do budúcnosti potrebujeme. To, že sa spustia v súčasnosti deklarovanom harmonograme, si prajeme všetci. Pretože v súčasnej fáze akýkoľvek nezdar by už mal veľmi dramatické dopady pre všetkých protagonistov. To znamená, nielen pre investora, ale aj pre všetkých dodávateľov. Som o tom skalopevne presvedčený, že každý vyvíja maximálne úsilie. Za nás môžem garantovať, že budeme pripravení na čas, v maximálnej kvalite,“ dodal Korec.

Spoločnosť VUJE pre dostavbu Mochoviec napríklad zabezpečuje vzduchotechniku, diagnostiku, radiačnú kontrolu, laboratóriá a rôzne potrebné dokumentácie. „V záverečnej fáze budeme mať kľúčovú úlohu. Budeme mať na starosti fyzikálne a energetické spúšťanie blokov,“ uzavrel Korec s tým, že pre slovenské jadrové bloky taktiež školia personál.

Začiatkom septembra tohto roka bol tretí blok dostavaný na 98 %. Štvrtý mochovecký blok bol dostavaný na 86,2 %. Tretí blok má už za sebou studenú hydroskúšku. V súčasnosti sa pripravujú elektrárne na horúcu hydroskúšku, pred ňou aktuálne prebieha malá revízia. Horúca hydroskúška by mala začať 21. novembra. Zavážanie jadrového paliva do tretieho bloku je naplánované koncom februára budúceho roka. Komerčná prevádzka tretieho bloku by mala podľa aktuálneho harmonogramu začať v druhom kvartáli budúceho roka. Štvrtý jadrový blok by mal byť uvedený do prevádzky následne o zhruba dvanásť mesiacov. Rozpočet na dostavbu je v súčasnosti nastavený na 5,4 miliardy eur.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.), slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.) a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia