Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA/AP
15. apríla 2015 15:51 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Firma Shell začala dodávať plyn Ukrajine

Ukrajinská tlačová agentúra Liga, ktorá citovala vládny zdroj, uviedla, že Shell tento mesiac Kyjevu dodá prinajmenšom 120 až 130 mil. kubických metrov plynu.

Britsko-holandská ropná spoločnosť Royal Dutch Shell začala predávať plyn Ukrajine a tento mesiac plánuje dodať prinajmenšom 120 až 130 mil. kubických metrov. Informovala o tom v stredu ukrajinská tlačová agentúra Liga, ktorá citovala vládny zdroj. Agentúra konštatovala, že Ukrajina dostáva plyn cez Slovensko za cenu 253 USD za tisíc kubických metrov, ale neuviedla, odkiaľ plyn pochádza. „Shell Energy Europe pôsobí vo viacerých obchodných centrách v Európe a nezverejňuje podrobnosti o komerčných dohodách,“ uviedla hovorkyňa firmy.

Z únie štvrtinu

V minulom roku Ukrajina importovala zhruba 5 mld. kubických metrov plynu z krajín EÚ, čo tvorilo približne 26 % jej celkového dovozu plynu. Shell je druhou globálnou energetickou firmou dodávajúcou plyn Ukrajine po tom, ako vlani podpísala nórska spoločnosť Statoil dohodu o predaji plynu ukrajinskej štátnej firme Naftogaz. Ukrajina, ktorá vlani spotrebovala 42,5 mld. kubických metrov plynu, ťaží približne 20 mld. kubických metrov a zvyšok dováža.

Spotreba by mala klesnúť

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk na stredajšom zasadaní vlády povedal, že spotreba plynu v krajine by mohla v tomto roku klesnúť na 40 mld. kubických metrov. Kyjev tradične dováža plyn najmä z Ruska, ale vlani v júni Moskva na šesť mesiacov dodávky prerušila pre spor o cenu a nedoplatky zo strany Kyjeva. Naftogaz a ruský exportér plynu Gazprom tento mesiac podpísali dočasnú dohodu o dodávkach plynu na obdobie troch mesiacov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies