Firma Shell už vlastní spoločnosť BG Group

15. februára 2016 16:54

Finalizácia akvizície za 53 mld. USD znamená vytvorenie najväčšej firmy na svete zaoberajúcej sa produkciou skvapalneného zemného plynu (LNG).

Rafinéria
Ilustračné foto SITA

Britsko-holandská ropná a plynárenská spoločnosť Royal Dutch Shell ukončila prevzatie britského konkurenta BG Group. Pondelkové uzavretie akvizície za 53 mld. USD znamená vytvorenie najväčšej firmy na svete zaoberajúcej sa produkciou skvapalneného zemného plynu (LNG). „Teraz budeme schopní sformovať jednoduchšiu, štíhlejšiu, konkurenčnejšiu spoločnosť, sústreďujúcu sa na naše podstatné skúsenosti v oblasti ťažby z morského dna vo veľkej hĺbke a produkcie LNG,“ uviedol vo vyhlásení šéf firmy Shell Ben van Beurdensaid.

Akvizícia vytvára spojenú skupinu, ktorá predbehla spoločnosť Chevron a stala sa druhou najväčšou ropnou a plynárenskou firmou na svete. Na prvom mieste zostáva Exxon Mobil. Akcionári BG Group sa podľa vyhlásenia väčšinou rozhodli prijať radšej akcie ako hotovosť. BG sa stáva dcérskou spoločnosťou firmy Shell. V najbližších troch rokoch Shell plánuje v rámci spojenej skupiny zrušiť tisíce pracovných miest a predať majetok za 30 mld. USD s cieľom financovať transakciu, spätne odkupovať akcie a podporiť dividendy, v prípade ktorých sľúbila, že ich udrží na doterajšej úrovni, alebo zvýši.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?