Firma Shell ukončila neúspešný prieskum v mori pri Aljaške

28. septembra 2015 12:07

Neúspešný prieskum by mohol znamenať pre firmu negatívnu účtovnú položku do sumy až 4,1 mld. USD.

Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Britsko-holandská spoločnosť Royal Dutch Shell končí prieskum pri pobreží Aljašky. Keďže sa jej v oblasti nepodarilo nájsť dostatok ropy, prieskum tam v najbližšom období neobnoví. Neúspešný prieskum by mohol znamenať pre firmu negatívnu účtovnú položku do sumy až 4,1 mld. USD. Spoločnosť uviedla, že jej rozhodnutie odzrkadľuje vysoké náklady na projekt a nepredvídateľné regulačné prostredie.

„Shell našiel náznaky ropy a plynu, ale nie sú dostatočné na to, aby odôvodnili ďalší prieskum,“ uviedla firma v pondelok vo vyhlásení o projekte pri pobreží Aljašky. Spoločnosť Shell ďalej konštatovala, že na aljašský prieskum vynaložila zhruba 3 mld. USD a v súvislosti s ním má aj ďalšie zmluvné záväzky v hodnote 1,1 mld. USD. Hodnotu odpisov firma zverejní spolu so svojimi hospodárskymi výsledkami za tretí kvartál.

Väčšina veľkých ropných spoločností zredukovala výdavky a odložila niektoré prieskumné projekty, keďže cena ropy z minuloročného maxima klesla na polovicu. Spoločnosť Shell však stále predpokladá, že arktický región bude významný. „Shell naďalej vidí významný potenciál pri prieskume v tejto oblasti,“ konštatovala firma.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?