Firma Shell chce získať úver na kúpu BG Group

4. decembra 2015 13:38

Shell má vo svojej bilancii dostatok hotovosti na akvizíciu firmy BG Group, ale úverovou linkou si chce vytvoriť rezervu.

Šéf spoločnosti Shell Peter Voser
Šéf spoločnosti Shell Peter Voser SITA/AP

Britsko-holandská ropná a plynárenská spoločnosť Royal Dutch Shell sa snaží v severnej Amerike získať úverovú linku v objeme 7 mld. USD, aby si vytvorila rezervu na financovanie akvizície firmy BG Group v celkovej sume 70 mld. USD. Aranžérom úverovej linky je americká banka JP Morgan Chase, uviedli zdroje oboznámené s problematikou. Hovorca firmy Shell a banka JP Morgan však správu odmietli komentovať.

V závere tretieho štvrťroka mala spoločnosť Shell vo svojej bilancii hotovosť 31 mld. USD, čo postačuje na pokrytie tej časti uhradenia akvizície, ktorá je v hotovosti. Cena BG sa pri ohlásení jej prevzatia 8. apríla stanovala na úrovni 3,83 libry (GBP) za akciu. Royal Dutch Shell dúfa, že akvizíciu dokončí v úvode budúceho roka. Shell sa tým stane najväčším obchodníkom so skvapalneným zemným plynom (LNG) na svete a popredným producentom ropy z pobrežných šelfov.

Navrhnuté zlúčenie už schválili regulačné úrady Brazílie, Európskej únie a Austrálie, ale ešte sa čaká na schválenie zo strany Číny. Shell plánuje v rokoch 2016 až 2018 predať majetok za 30 mld. USD, aby podporil financovanie transakcie, spätné odkúpenie akcií a udržanie vyplácania dividend počas obdobia nízkych cien ropy.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?