Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Šéf spoločnosti Shell Peter Voser
Šéf spoločnosti Shell Peter Voser SITA/AP
4. decembra 2015 13:38 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Firma Shell chce získať úver na kúpu BG Group

Shell má vo svojej bilancii dostatok hotovosti na akvizíciu firmy BG Group, ale úverovou linkou si chce vytvoriť rezervu.

Britsko-holandská ropná a plynárenská spoločnosť Royal Dutch Shell sa snaží v severnej Amerike získať úverovú linku v objeme 7 mld. USD, aby si vytvorila rezervu na financovanie akvizície firmy BG Group v celkovej sume 70 mld. USD. Aranžérom úverovej linky je americká banka JP Morgan Chase, uviedli zdroje oboznámené s problematikou. Hovorca firmy Shell a banka JP Morgan však správu odmietli komentovať.

V závere tretieho štvrťroka mala spoločnosť Shell vo svojej bilancii hotovosť 31 mld. USD, čo postačuje na pokrytie tej časti uhradenia akvizície, ktorá je v hotovosti. Cena BG sa pri ohlásení jej prevzatia 8. apríla stanovala na úrovni 3,83 libry (GBP) za akciu. Royal Dutch Shell dúfa, že akvizíciu dokončí v úvode budúceho roka. Shell sa tým stane najväčším obchodníkom so skvapalneným zemným plynom (LNG) na svete a popredným producentom ropy z pobrežných šelfov.

Navrhnuté zlúčenie už schválili regulačné úrady Brazílie, Európskej únie a Austrálie, ale ešte sa čaká na schválenie zo strany Číny. Shell plánuje v rokoch 2016 až 2018 predať majetok za 30 mld. USD, aby podporil financovanie transakcie, spätné odkúpenie akcií a udržanie vyplácania dividend počas obdobia nízkych cien ropy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame