Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
18. augusta 2015 10:13 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Firma Petrobras vraj korumpovala. Hrozí jej rekordná pokuta.

Brazílskej štátnej spoločnosti Petroleo Brasileiro SA hrozí za korupciu pokuta vo výške 1,6 mld. USD, môže však byť aj vyššia. Petrobras tak môže dostať najvyššiu pokutu, akú kedy americké úrady za korupciu udelili.

Brazílskej štátnej spoločnosti Petroleo Brasileiro SA (Petrobras) hrozí od amerických úradov rekordná pokuta vo výške 1,6 mld. USD v súvislosti s korupčným škandálom v tejto firme. Táto pokuta však môže byť aj vyššia. Bola by to najväčšia pokuta, akú americké úrady za korupciu vo firmách udelili. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na informovaný zdroj.

Ďalšie dva zdroje informovali, že hoci môže byť urovnanie sporu roky vzdialené, pôjde pravdepodobne o „veľkú“ sumu. Odmietli však spresniť odhady. Všetky tri zdroje uviedli, že hovoriť o výške pokuty je zatiaľ veľmi predčasné. Petrobras zatiaľ nezačal rozhovory s americkými úradmi. Predpokladá sa, že americké vyšetrovanie je v začiatočných fázach. Doposiaľ najvyššiu pokutu za korupciu udelili americké úrady spoločnosti Siemens v roku 2008. Firma súhlasila, že zaplatí 800 mil. USD, približne rovnakú sumu zaplatila aj v Nemecku.

V novembri si americká Komisia pre cenné papiere (SEC) od spoločnosti Petrobras vyžiadala informácie, ktoré súvisia s vyšetrovaním korupcie vrcholných predstaviteľov spoločnosti, ale aj vrcholných politických predstaviteľov v Brazílii. Popularita brazílskej prezidentky Dilmy Rousseffovej sa v uplynulých mesiacoch prepadla na historické minimum a väčšina Brazílčanov si želá jej ústavnú obžalobu a odstúpenie v súvislosti s korupčným škandálom v ropnom podniku Petrobras, do ktorého sú zapletení viacerí politici vládnucej Robotníckej strany.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies