Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nafta
Ilustračné foto SITA
30. apríla 2013 0:00 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Firma Nafta vlani s poklesom zisku o 9 %

Spoločnosť Nafta, a.s., ktorá sa zaoberá skladovaním zemného plynu, dosiahla v minulom roku zisk po zdanení vo výške takmer 88 mil. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 9 %. Ako informovala spoločnosť, medziročný pokles zisku spôsobilo najmä zúčtovanie jednorazových transakcií v roku 2011 súvisiacich s pozitívnym vývojom súdnych sporov, a tiež s poklesom predaja uhľovodíkov vyťažených v minulom roku. „Negatívny vplyv na výsledok hospodárenia malo tiež zavedenie mimoriadneho odvodu pre podniky v regulovaných segmentoch,“ dodal podnik, ktorý odviedol za minulý rok vo forme mimoriadneho odvodu sumu 1,6 mil. eur.

„Máme za sebou úspešný rok. Aj keď situácia na trhu so skladovacími kapacitami nie je v súčasnosti jednoduchá, vieme reagovať na zmeny na trhu zvyšovaním flexibility a širokou ponukou skladovacích produktov,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Nafta Martin Bartošovič.

Firma vlani preinvestovala takmer 20 mil. eur. „Najvýznamnejšou investíciou bolo pokračovanie v realizácii projektu Gajary-báden, ktorý zvyšuje energetickú bezpečnosť krajiny a podporuje prepojenie zásobníka s plynárenskými sieťami,“ dodala firma. Po úspešnom dokončení projektu v roku 2014 dosiahne skladovacia kapacita Nafty 2,5 mld. metrov kubických. Ku koncu vlaňajška pracovalo v podniku 733 zamestnancov.

Firma Nafta je kľúčovým skladovateľom zemného plynu na Slovensku. Okrem skladovania plynu sa spoločnosť zaoberá aj prieskumom a ťažbou uhľovodíkov na Slovensku, konkrétne na území Viedenskej panvy a na Východoslovenskej nížine. Skladovacia kapacita systému podzemných zásobníkov zemného plynu, prevádzkovaného spoločnosťou Nafta, predstavuje v súčasnosti 2,3 mld. metrov kubických. Majoritným, 56,15-percentným akcionárom firmy Nafta je Slovenský plynárenský priemysel. V máji 2004 predala spoločnosť RWE Gas International B.V. svoj 40,4-percentný podiel v Nafte nemeckej spoločnosti E.ON Ruhrgas International. Ostatní akcionári držia zvyšný, 3,4-percentný podiel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame