Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto pixabay.com
24. augusta 2017 13:22 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Firma Nafta chce ťažiť plyn na východe Ukrajiny

Slovenský podnik plánuje vstúpiť do ukrajinskej spoločnosti Yuzgas.

Spoločnosť Nafta plánuje expanziu. Slovenský prevádzkovateľ plynových zásobníkov chce vstúpiť do ukrajinskej spoločnosti Yuzgas. Tá sa uchádza o prieskum a ťažbu zemného plynu na východe Ukrajiny. „V prípade, že Yuzgas získa od ukrajinskej vlády licenciu na prieskum územia s rozlohou viac ako 7 500 kilometrov štvorcových, mali by sme sa stať významným akcionárom spoločnosti,“ informovala špecialistka pre internú a externú komunikáciu spoločnosti Nafta Ewa Rišková.

Začiatkom tohto týždňa ukrajinské orgány začali posudzovať investičné návrhy a podklady spoločnosti Yuzgas, ktorými sa uchádza o potvrdenie licencie na prieskum a ťažbu uhľovodíkov. Zámerom slovenského podniku je využiť svoje skúsenosti a v krátkodobom horizonte začať čo najskôr s ťažbou v licencii. „V dlhodobom horizonte je zámerom firmy komplexne preskúmať potenciál licencie a identifikovať všetky ťažiteľné zásoby,“ dodala Rišková.

Nebola by to prvá účasť spoločnosti Nafta ako investora na Ukrajine. Firma už získala v polovici minulého roka päťdesiat percent v licencii na prieskum a ťažbu uhľovodíkov na západe Ukrajiny, v regióne Užhorodu, so spoločnosťou CUB Energy Inc. registrovanou v USA. „V tomto prieskumnom regióne sme už stihli realizovať 3D seizmický prieskum a momentálne odborníci spoločnosti robia analýzu a interpretáciu seizmických dát. Prvý vrt v tomto regióne sa očakáva v prvom polroku budúceho roku,“ konštatovala Rišková.

Nafta, a.s. je skladovateľom zemného plynu na Slovensku a zároveň sa angažuje v prieskume a ťažbe uhľovodíkov. Majoritným akcionárom spoločnosti s podielom 56,15 % je SPP Infrastructure, a. s., spoločnosť Czech Gas Holding Investment B.V. vlastní 40,45 % akcií.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame